Victor Hanescu, singurul jucator roman prezent pe tabloul de simplu masculin de la Wimbledon, s-a calificat, marti, in turul al doilea al turneului de Grand Slam, dupa ce l-a invins in minim de seturi pe cehul Jaroslav Pospisil, intr-o partida intinsa pe parcursul a doua zile. Hanescu s-a impus cu 6-4, 6-3, 6-2, urmand a-l intalni in runda urmatoare pe favoritul numarul opt al competitiei, americanul Andy Roddick.

Victor Hanescu, la WimbledonFoto: Agerpres

Reluat de la scorul de 6-4, 2-1 in favoarea lui Hanescu, dupa ce a fost intrerupt luni din cauza ploii, meciul cu Pospisil a fost castigat, marti, de jucatorul roman in minim de seturi, scor 6-4, 6-3, 6-2. Romanul si-a castigat serviciul la reluarea meciului (3-1), fiind insa nevoit sa salveze doua mingi de break in game-ul al saselea (4-2). In game-ul al noualea, Hanescu a obtinut doua sanse de break si, dupa ce a fructificat-o pe a doua, a castigat setul al doilea cu 6-3.

In setul al treilea, Hanescu a inclinat balanta in favoarea sa in game-ul al patrulea, atunci cand a transfromat mingea de break avuta (3-1). Jucatorul roman nu a reusit insa sa-si faca serviciul in game-ul urmator, iar Pospisil a anulat break-avantajul adversarului (3-2). Hanescu si-a creat imediat doua sanse de rebreak, a transformat-o pe a doua si s-a distantat la doua game-uri: 4-2, pentru ca in game-ul al optulea sa incheie meciul cu un break la 0 (6-2).

In turul urmator, Victor Hanescu il va intalni pe americanul Andy Roddick, cap de serie numarul opt, cel care in prima runda a trecut de germanul Andreas Beck, scor 6-4, 7-6(6), 6-3.

Statistica partidei Pospisil - Hanescu:

Durata meciului: 1 ora si 46 minute

Asi: 4 - 18

Duble greseli: 8 - 0

Greseli nefortate: 25 - 10

Puncte castigate pe primul serviciu: 28/42 (67%) - 42/49 (86%)

Puncte castigate pe al doilea serviciu: 14/38 (37%) - 8/22 (36%)

Lovituri castigatoare: 18 - 28

Puncte castigate pe retur: 21/71 (30%) - 38/80 (48%)

Mingi de break castigate: 2/4 (50%) - 7/11 (64%)

Puncte castigate la fileu: 11/15 (73%) - 10/13 (77%)

Alte rezultate inregistrate marti la Wimbledon:

[8] Andy Roddick (SUA) - Andreas Beck (Germania) 6-4, 7-6(6), 6-3

Tobias Kamke (Germania) - Blaz Kavcic (Slovenia) 6-3, 7-6(4), 5-7, 6-1

[26] Guillermo Garcia-Lopez (Spania) - Andrey Golubev (Kazakhstan) 6-3, 6-3, 0-0 abandon

Ivo Karlovic (Croatia) - [23] Janko Tipsarevic (Serbia) 7-5, 3-1 abandon

[25] Juan Ignacio Chela (Argentina) - Marinko Matosevic (Australia) 6-4, 6-4, 6-7(6), 6-2

[15] Gilles Simon (Franta) - Edouard Roger-Vasselin (Franta) 4-6, 6-4, 6-3, 7-6(3)

Sergiy Stakhovsky (Ucraina) - Daniel Cox (Marea Britanie) 6-2, 6-4, 6-4

Robin Haase (Olanda) - Pere Riba (Spania) 6-4, 6-4, 6-4

[7] Serena Williams (SUA) - Aravane Rezai (Franta) 6-3, 3-6, 6-1

Maria Jose Martinez Sanchez (Spania) - [15] Jelena Jankovic (Serbia) 5-7, 6-4, 6-3

Kateryna Bondarenko (Ucraina) - Alize Cornet (Franta) 7-5, 6-2

Virginie Razzano (Franta) - Sania Mirza (India) 7-6(4), 2-6, 6-3

[14] Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia) - Lesia Tsurenko (Ucraina) 6-4, 7-6(3)

Tamira Paszek (Austria) - Ayumi Morita (Japonia) 5-7, 6-3, 6-0

Barbora Zahlavova Strycova (Cehia) - Aleksandra Wozniak (Canada) 7-6(7), 6-4

[11] Andrea Petkovic (Germania) - Stephanie Foretz Gacon (Franta) 6-3, 6-4

Anne Keothavong (Marea Britanie) - Naomi Broady (Marea Britanie) 6-2, 6-4

Rebecca Marino (Canada) - Patricia Mayr-Achleitner (Austria) 6-3, 7-6(5)