Campioni en-titre la s'Hertogenbosch, suedezul Robert Lindstedt si romanul Horia Tecau nu au reusit sa-si apere titlul la turneul olandez desfasurat pe iarba. Favorit numarul doi, cuplul suedezo-roman a cedat in fata dublului Daniele Bracciali (Italia)/Frantisek Cermak (Cehia), scor 3-6, 6-2, 8-10.

Horia Tecau, alaturi de Robert LindstedtFoto: Reuters

Perechea Lindstedt/ Tecau a facut un break devreme, trecand la conducerea partidei (2-1), insa si-a cedat serviciul in game-ul al patrulea: 2-2. La 4-3 in favoarea lor, Braciali si Cermak au reusit un nou break, trecandu-si ulterior primul set in cont: 6-3.

Cu doua break-uri (in game-urile patru si opt), Tecau si Lindstedt au castigat setul secund (6-2) egaland situatia pe tabela: 1-1 la seturi. Aflat intr-o perioada buna a jocului, cuplul Lindtsedt/ Tecau a fost nevoit sa ia o pauza prelungita, din cauza ploii. La reluarea partidei, cuplul italiano-ceh a pus stapanire pe joc. Robert Lindstedt si Horia Tecau au salvatL. doua mingi de meci, insa adversarii au transformat-o pe a treia (10-8), castigand primul lor titlu la s'Hertogenbosch.

Pentru participarea in finala de la s'Hertogenbosch, Lindstedt si Tecau vor primi 150 puncte ATP si un cec in valoare de 11.600 dolari. Cuplul suedezo-roman se indreapta acum catre Wimbledon. Finalisti ai editiei trecute, Lindsedt si Tecau sunt favoriti numarul 8, urmand a-i intalni in primul tur pe detinatorii unui wild card: Chris Eaton/ Joshua Goodall (Marea Britanie).