Alexandra Dulgheru a ratat, miercuri, accederea in sferturile de finala ale turneului pe iarba Unicef Open de la 's-Hertogenbosch (Olanda). Numarul 36 WTA, romanca nu a reusit sa castige decat trei game-uri impotriva celei de-a saptea favorite a turneului, italianca Roberta Vinci, cedand in mai putin de o ora cu 2-6, 1-6.

Alexandra DulgheruFoto: Agerpres

Dulgheru a inceput meciul cu un break, insa si-a pierdut imediat serviciul si Vinci a egalat la 1. Romanca a salvat o minge de break in game-ul al saselea, insa nu a reusit sa inchida game-ul si italianca i-a luat din nou serviciul Alexandrei: 4-2. Inca un break in game-ul al optulea i-a fost suficient italiencei pentru a castiga primul set cu 6-2.

Romanca si-a castigat serviciul de debut in setul secund, insa acela avea sa fie si ultimul game trecut in contul sau in aceasta partida. Roberta Vinci s-a impus categoric, 6-1, calificandu-se in sferturile turneului olandez.

Pentru participarea in optimile turneului de la 's-Hertogenbosch, Dulgheru va primi un cec in valoare de 3.100 dolari si 30 puncte WTA.

Statistica partidei Roberta Vinci (Italia) - Alexandra Dulgheru (Romania) 6-2, 6-1:

Durata: 00:56:19

Asi: 1 - 0

Duble greseli: 1 - 6

Puncte castigate pe primul serviciu: 21/25 (84%) - 14/24 (58%)

Puncte pe al doilea serviciu: 10/18 (56%) - 8/26 (31%)

Mingi de break salvate: 0/1 (0%) - 3/8 (38%)

Puncte castigate pe retur(1): 10/24 (42%) - 4/25 (16%)

Puncte castigate pe retur(2): 18/26 (69%) - 8/18 (44%)

Mingi de break castigate: 5/8 (63%) - 1/1 (100%)

Total puncte castigate pe serviciu: 31/43 (72%) - 22/50 (44%)