Na Li (China) a scris istorie la Roland Garros, dupa ce a invins-o in finala Open-ului Francez pe campioana en-titre, italianca Francesca Schiavone, devenind prima jucatoare din Asia care reuseste sa cucereasca un turneu de Grand Slam. A sasea favorita a competitiei, Li s-a impus in minim de seturi, scor 6-4, 7-6(0).

Na Li a castigat finala Roland Garros Foto: Reuters

Increzatoare si cu un serviciu precis, Na Li a dominat primul set impunand ritmul partidei. Chinezoaica a facut break-ul in game-ul al cincilea, la scorul de 2-2. Avantajul obtinut i-a fost suficient lui Li, care a castigat primul set cu 6-4, dupa 39 minute de joc.

Li a continuat in aceeasi nota si in setul secund, obtinand break-ul inca din primul game. Schiavone a reusit sa fie cu adevarat periculoasa in game-ul al treilea, cand a avut prima sa sansa de break. Nu a reusit insa sa-i ia serviciul adversarei sale, Li salvand mingea de break cu un as.

Favorita numarul sase, Li a avut sansa sa se desprinda la 5-2, dar Schiavone a anulat mingea de break, si-a facut serviciul iar in game-ul urmator a reusit break-ul. Cele doua jucatoare au dus meciul in tie-break, acolo unde Li s-a impus fara drept de apel cu 7-0.

Francesca Schiavone: "A fost dificil, dar trebuie sa o felicit pe Na Li pentru ca a jucat foarte bine si a meritat sa castige. Anul acesta a crescut incredibil si vreau sa-i spun sa se bucure de aceste momente fantastice"

Na Li: "O felicit pe Schiavone pentru prestatia sa. Aveam 4-2 in setul secund si deoadata m-am vazut egalata. Am fost emotionata, dar am reusit sa castig in cele din urma. Multumesc tuturor pentru sprijinul oferit".