Rafael Nadal s-a calificat in ultimul act de la Roland Garros dupa ce l-a invins in trei seturi, scor 6-4, 7-5, 6-4, pe Andy Murray, favorit numarul 4. Spaniolul si-a facut cadou de ziua sa (vineri a implinit 25 de ani) inca o finala pe zgura pariziana.

Rafael Nadal Foto: Reuters

Nadal a avut un inceput perfect de meci contra lui Murray, liderul mondial reusind doua break-uri pe fondul unui joc apatic al britanicului. Scorul a luat repede proportii, 5-1, iar soarta primului set parea pecetluita.

Andy a revenit insa in joc (cum a facut de atatea ori in aceasta editie de la Roland Garros) si a castigat puncte importante in fata unui Nadal relaxat inainte de termen. In aceste conditii, numarul patru mondial s-a apropiat la 5-4 (a castigat o data pe serviciul lui Nadal) si a avut chiar si doua mingi de 5-5. Le-a ratat, iar Rafa a castigat primul set cu 6-4, dupa 62 de minute de tenis intens.

Setul doi a fost unul in care s-a castigat de cinci ori contra serviciului, cu avantaj pentru Nadal: 3-2. S-a jucat mult de pe fundul terenului, cu lovituri puternice si cu mare risipa de energie din partea celor doi. Dupa 73 de minute de joc placut ochiului, liderul mondial a castigat cu 7-5.

Nadal a continuat sa il "plimbe" pe tot terenul cu loviturile sale pe Andy si in setul al treilea, scotianul fiind vizibil incomodat de mingile lungi si bine plasate ale liderului mondial.

"Rafa" a dictat ritmul, a fost mai precis si a beneficiat din plin de faptul ca s-a aflat in majoritatea schimburilor in atac. In aceste conditii, break-ul a venit in chiar primul game. Cum fiecare a castigat urmatoarele jocuri disputate pe propriul serviciu, Nadal s-a impus cu 6-4.

Rafael Nadal - Andy Murray 6-4, 7-5, 6-4.

Ajuns in finala de la Roland Garros, Nadal viseaza la castigarea celui de-al saselea trofeu, performanta reusita doar de catre suedezul Bjorn Borg, intre 1974 si 1981.