Na Li a devenit, miercuri, prima jucatoare din China care atinge faza semifinalelor de la Roland Garros, dupa ce a invins-o in minim de seturi pe bielorusa Victoria Azarenka, scor 7-5, 6-2. Favorita numarul sase, Li se va lupta pentru un bilet in finala cu rusoaica Maria Sharapova, cea care a eliminat-o in sferturi pe Andrea Petkovic (Germania), scor 6-0, 6-3. In cealalta semifinala se vor intalni frantuzoaica Marion Bartoli si campioana en-titre, Francesca Schiavone (Italia).

Maria Sharapova, in semifinale la RGFoto: Reuters

[6] Na Li (China) - [4] Victoria Azarenka (Belarus) 7-5, 6-2

Un break in game-ul al 12-lea i-a asigurat lui Na Li primul set (7-5). In setul secund, chinezoaica i-a luat din nou serviciul Victoriei Azarenka, in game-ul al saselea, desprinzandu-se la 4-2. Favorita numarul patru, bielorusa a salvat doua mingi de meci in game-ul al optulea, insa Na Li a fructificat-o pe a treia si s-a calificat pentru prima data in semifinalele Open-ului Francez.

[7] Maria Sharapova (Rusia) - [15] Andrea Petkovic (Germania) 6-0, 6-3

Petkovic a fost dominata clar de adversara sa in prima parte a jocului, Sharapova castigand primele opt game-uri ale meciului (6-0, 2-0). Dupa 52 minute de joc, Petkovic a castigat primul sau game, pentru ca in urmatorul game sa reuseasca break-ul si sa egaleze la 2. Au urmat trei break-uri consecutive, Sharapova fiind cea care a reusit sa-si castige din nou serviciul in game-ul al optulea: 5-3. Maria Sharapova a fructificat a doua minge de meci avuta in urmatorul game si s-a impus cu 6-3, calificandu-se pentru a doua oara in semifinalele de la Roland Garros.

Sharapova a castigat Wimbledon in 2004, US Open in 2006 si Australian Open in 2008, Roland Garros fiind singurul sau turneu de Grand Slam pe care nu l-a castigat. Rusoaica a mai fost prezenta o singura data in semifinalele Open-ului Francez, in 2007, atunci cand a fost invinsa de Ana ivanovic, jucatoare ce in actuala editie a fost eliminata in primul tur.