Jucatorul roman Victor Hanescu a pierdut finala de la Nisa, fiind invins in trei seturi de spaniolul Nicolas Almagro. Aflat la a cincea finala din cariera, Hanescu a reusit sa-si adjudece primul set in tie-break 7-6(5), insa Almagro, numarul 12 ATP, a intors meciul in favoarea sa, castigand urmatoarele doua seturi cu 6-3.

Victor HanescuFoto: Reuters

Pe fondul unor greseli ale lui Almagro, Hanescu a inceput finala cu un break si, dupa ce si-a castigat serviciul, s-a distantat la 2 game-uri. Spaniolul a revenit insa rapid in joc, a facut breaK si a egalat la 2. Hanescu a avut doua sanse de break in game-ul al cincilea, insa Almagro, agresiv, le-a salvat pe amandoua si a trecut pentru prima data la conducerea partidei: 3-2.

Hanescu si-a cedat serviciul in game-ul urmator (2-4), insa si-a creat doua sanse de break cu un backhand in lung de linie. Romanul a facut rebreak-ul si ulterior a egalat la 4. Retur foarte bun al lui Hanescu la 5-5, romanul reusind un break alb (6-5). Almagro nu a cedat insa si a raspuns imediat, cu un rebreak, ducand setul in tiebreak. Hanescu s-a impus cu 7-5, trecandu-si in cont primul set.

La 2-2 in setul secund, Hanescu a salvat doua mingi de break, insa spaniolul i-a luat in cele din urma serviciul romanului (3-2). Inca un break i-a fost suficient lui Almagro sa castige setul al doilea cu 6-3 si sa duca meciul in setul decisiv.

Hanescu a gestionat bine primul game din decisiv, facand break. Almagro a dat insa replica imediat, a facut rebreak-ul si a egalat la unu. Inca un break in game-ul al saselea i-a fost suficient spaniolului sa incheie setul si implicit meciul cu 6-3.

Pentru participarea in finala de la Nisa, Victor Hanescu va primi 150 puncte ATP si un cec in valoare de 38.200 euro.