Victor Hanescu s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Nisa (Franta), dupa ce a trecut in minim de seturi de americanul Michael Russell, scor 7-5, 6-2. Romanul trebuia sa se intalneasca in optimi cu Andy Roddick, insa favoritul numarul 11 al competitiei s-a retras din cauza unei accidentari la umar, fiind incert si pentru Roland Garros.

Victor HanescuFoto: Agerpres

Hanescu a facut un break devreme in primul set, insa Russell a anulat break-avantajul romanului in game-ul al cincilea, egaland ulterior la 3. La 6-5 in favoarea sa, Victor Hanescu si-a creat trei mingi de break. A fructificat-o pe prima si a incheiat primul set la 7-5, dupa 44 de minute de joc.

Jucatorul roman a inceput setul secund cu un game alb, iar la 3-2 in favoarea sa a reusit un break la 0, distantandu-se la 4-2. O dubla greseala a lui Russell in game-ul al optulea i-au oferit doua mingi de meci lui Hanescu. Romanul a transformat-o pe prima si s-a impus cu 6-2.

In sferturi, Victor Hanescu va intalni un alt "Lucky loser" - Robin Haase (Olanda), care in runda a doua l-a eliminat pe al saptelea favorit, ucraineanul Sergiy Stakhovsky, scor 6-2, 6-4.

Statistica meciului Michael Russell - Victor Hanescu 5-7, 2-6:

Durata meciului: 01:15:33

Asi: 1 - 4

Puncte pe primul serviciu: 22/36 (61&) - 35/40 (88%)

Puncte pe al doilea serviciu: 8/20 (40%) - 5/13 (38%)

Mingi de break salvate: 2/6 (33%) - 0/1 (0%)

Puncte castigate pe retur(1): 5/40 (13%) - 14/36 (39%)

Puncte castigate pe terur(2): 8/13 (62%) - 12/20 (60%)

Mingi de break castigate: 1/1 (100%) - 4/6 (67%)

Total puncte castigate pe serviciu: 30/56 (54%) - 40/53 (75%)

Total puncte castigate pe retur: 13/53 (25%) - 26/56 (46%)

Total puncte castigate: 43/109 (39%) - 66/109 (61%)

Update: Cap de serie numarul 7, Alexandra Dulgheru s-a calificat in sferturile de finala de la Bruxelles, dupa ce a invins-o in doua seturi pe cehoaica Klara Zakopalova, scor 6-3, 6-2.

Alexandra Dulgheru si-a pierdut serviciul in primul game al partidei, insa a reusit rebreak-ul, si-a castigat pentru prima data serviciul si a trecut la conducerea partidei: 2-1. Romanca a transformat a doua sansa de break avuta in game-ul al patrulea (3-1), insa si-a pierdut serviciul imediat (3-2).

Zakopalova a salvat doua mingi de break in game-ul urmator, dar Dulgheru a obtinut avantajul, a facut break-ul si s-a distantat la doua game-uri (4-2). Vulnerabila pe propriul serviciu, romanca i-a oferit doua sanse de rebreak cehoaicei. A salvat-o pe prima, dar Zakopalova a facut break-ul (4-3). Cehoaica nu a reusit sa-si tina serviciul in urmatorul game, iar Dulgheru a facut break (5-3). Romanca si-a castigat game-ul si a incheiat primul set dupa 36 de minute, cu 6-3.

Dulgheru a reusit break-ul in debutul setului secund, insa si-a pierdut serviciul in urmatorul game: 1-1. Break la 0 al romancei (2-1), urmat de un break alb al cehoaicei: 2-2. Alexandra Dulgheru i-a luat din nou serviciul Klarei Zakopalova (3-2) si a incheiat seria break-urilor, reusind sa-si faca game-ul: 4-2. Romanca a facut un nou break (5-2), si-a castigat serviciul si s-a impus cu 6-2. In sferturile de finala, Alexandra Dulgheru o va intalni pe a doua favorita a competitiei, rusoaica Vera Zvonareva.

Calificari Roland Garros:

Elena Bogdan a fost prima romanca ce a obtinut, miercuri, biletul pentru al doilea tur al calificarilor de la Roland Garros, invingand-o in trei seturi pe portugheza Michelle Larcher De Brito, scor 4-6, 6-2, 6-4. Alexandra Cadantu a castigat duelul romanesc cu Madalina Gojnea, dupa trei seturi 6-2, 1-6, 6-2. Liana Ungur a eliminat-o pe a treia favorita a calificarilor, croata Petra Martic, scor 6-3, 6-2. Ioana Raluca Olaru a fost eliminata de britanica Heather Watson (cap de serie numarul 6), scor 3-6, 0-6.

In calificarile de la masculin, Victor Crivoi il intalneste, miercuri, in turul al doilea, pe al 20-lea favorit, Gilles Muller (Luxemburg).