Dupa un prim meci dificil la Roma, liderul mondial Rafael Nadal a avut o misiune mai usoara in optimile turneului din capitala Italiei. Desi a fost aproape sa abandoneze inaintea inceperii meciului din cauza unor probleme de sanatate, Nadal l-a invins pe compatriotul sau Feliciano Lopez in minim de seturi, scor 6-4, 6-2. In sferturi, spaniolul il va intalni pe croatul Marin Cilic.

Rafa Nadal, in sferturi la RomaFoto: Reuters

Meciul dintre cei doi spanioli a inceput cu 20 de minute intarziere, Nadal luand in considerare si abandonul: "Am facut febra miercuri noaptea si dimineata nu m-am simtit bine. Nu stiam daca voi juca sau nu. M-am decis in ultimul moment". Starea sa de sanatate a fost afectata de calatoriile dese, de la un turneu la altul: "Aceste calatorii nu sunt bune pentru organism. Asta este probabil ceea ce mi s-a intamplat", a adaugat Rafa.

Rafael Nadal a inceput insa meciul din optimi mult mai bine decat cel din runda a doua: game alb si break. Numarul 40 mondial, Lopez l-a surprins insa pe Nadal in game-ul al saptelea si a anulat break-avantajul. Mult mai sigur pe el, Nadal a facut break-ul in game-ul al zecelea, castigand primul set cu 6-4, dupa 35 minute de joc. Numarul unu mondial, Nadal s-a impus lejer in setul al doilea, profitand de greselile adversarului sau (6-2).

"Am stat mai bine pe picioare decat miercuri si conteaza deoarece este un pas inainte. Nu a fost un meci usor pentru mine, dar a devenit simplu dupa ce Lopez a inceput sa comita erori pe rever", a mentionat Nadal.

[2] Novak Djokovic (Serbia) - [14] Stanislas Wawrinka (Elvetia) 6-4, 6-1

[16] Richard Gasquet (Franta) - [3] Roger Federer (Elvetia) 4-6, 7-6(2), 7-6(4)

[7] Tomas Berdych (Cehia) - [Q] Jarkko Nieminen (Finlanda) 6-2, 6-7(4), 6-2

[4] Andy Murray (Marea Britanie) - Potito Starace (Italia) 6-2, 6-3

[5] Robin Soderling (Suedia) - [9] Nicolas Almagro (Spania) 6-3, 3-6, 6-4

Feminin, turul al treilea:

[4] Na Li (China) - Jarmila Gajdosova (Australia) 6-2, 6-1

[6] Samantha Stosur (Australia) - [Q] Polona Hercog (Slovenia) 6-3, 6-4

Greta Arn (Ungaria) - Elena Vesnina (Rusia) 3-6, 7-6(3), 7-6(3)

[5] Jelena Jankovic (Serbia) - [Q] Anabel Medina Garrigues (Spania) 6-4, 2-6, 6-2

[2] Francesca Schiavone (Italia) - Daniela Hantuchova (Slovacia) 3-6, 6-2, 7-5

Update:

[1] Caroline Wozniacki (Danemarca) - Yanina Wickmayer (Belgia) 6-1, 7-6(4)

[3] Victoria Azarenka (Belarus) - [16] Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia) 6-4, 4-6, 6-2

[7] Maria Sharapova (Rusia) - [10] Sahar Peer (Israel) 6-2, 6-2

Feminin - dublu, turul al doilea:

Alexandra Dulgheru (Romania)/ Jarmila Gajdosova (Australia) - Sahar Peer (Israel)/ Ipek Senoglu (Turcia) 6-7(6), 7-5, 10-6