Alexandra Dulgheru a parasit turneul de la Roma inca din primul tur, pierzand in doua seturi in fata jucatoarei Polona Hercog (Slovenia), scor 1-6, 5-7. In prima runda au fost eliminati si doi favoriti ai competitiei: Andy Roddick, de Gilles Simon, si rusoaica Svetlana Kuznetsova, de catre unguroaica Greta Arn.

Alexandra Dulgheru Foto: Reuters

Numarul 29 WTA, Dulgheru a avut doua mingi de break inca din primul game al partidei, insa Hercog a anulat ocaziile romancei si a trecut la conducerea partidei dupa ce i-a luat serviciul Alexandrei in game-ul al patrulea (3-1). Romanca a cedat din nou pe propriul serviciu in game-ul al saptelea, iar Hercog si-a trecut in cont primul set cu 6-1 dupa jumatate de ora de joc.

Cele doua jucatoare "au facut schimb" de break-uri in debutul setului secund, iar in game-ul al patrulea Dulgheru s-a desprins la 3-1, reusind sa-i ia serviciul adversarei sale. Romanca a avut inca doua mingi de break in game-ul al saselea, insa Hercog le-a salvat si a facut break-ul in jocul urmator (4-3). Dulgheru a raspuns cu un rebreak (5-3) si a servit pentru a duce meciul in decisiv, insa si-a pierdut game-ul, iar Hercog a castigat setul cu 7-5, fructificand a treia minge de meci.

Jo-Wilfried Tsonga (Franta) - Marcos Baghdatis (Cipru) 6-3, 6-2

Sergiy Stakhovsky (Ucraina) - [Q] Victor Hanescu (Romania) 6-3, 1-6, 7-6(6)

Feminin, turul 1:

[Q] Anabel Medina Garrigues (Spania) - Patty Schnyder (Elvetia) 6-3, 6-2

Lourdes Dominguez Lino (Spania) - Barbora Zahlavova Strycova (Cehia) 6-1, 0-6, 7-6(4)

Iveta Benesova (Cehia) - Gisela Dulko (Argentina) 6-2, 6-1

[Q] Christina Mchale (SUA) - Shuai Peng (China) 6-3, 2-6, 7-6(7)

Vera Dushevina (Rusia) - Ayumi Morita (Japonia) 6-3, 6-1

Greta Arn (Ungaria) - [11] Svetlana Kuznetsova (Rusia) 3-6, 7-6(4), 7-6(9)

Masculin, dublu, turul 1:

Robert Lindstedt (Suedia)/ Horia Tecau (Romania) - Feliciano Lopez (Spania)/ Fernando Verdasco (Spania)7-6(6), 6-4