Rafael Nadal isi continua seria invincibilitatii pe zgura (37 victorii consecutive), dupa ce a castigat, sambata, in semifinalele Mastersului de la Madrid. "Regele zgurii" a obtinut biletul pentru finala invingandu-l intr-un meci de doua ore si jumatate pe rivalul sau, Roger Federer. Lider mondial, Nadal a revenit de la 0-1 la seturi si s-a impus cu 5-7, 6-1, 6-3. Cu aceasta victorie, Rafa Nadal a dus scorul intalnirilor directe cu Roger Federer la 16-8.

Rafa Nadal, la a 16-a victorie in fata lui Federer Foto: Reuters

Update: In finala, Rafael Nadal il va infrunta pe al doilea favorit al competitiei, Novak Djokovic. Sarbul a revenit de la 0-1 la seturi in fata brazilianului Thomaz Bellucci si s-a impus cu 4-6, 6-4, 6-1. Nadal si Djokovic s-au intalnit de doua ori in acest an, in finalele de la Indian Wells si Miami, sarbul impunandu-se de fiecare data in trei seturi. Nadal il conduce pe Djokovic in intalnirile directe cu 16-9, spaniolul castigand toate cele noua partide pe care cei doi si le-au disputat pe zgura.

Semifinala Madrid Masters Rafael Nadal - Roger Federer 5-7, 6-1, 6-3:

Nadal profita de o greseala a lui Federer inca din primul game al meciului, face break-ul, isi castiga usor serviciul si se distanteaza la 2-0. Elvetianul isi castiga pentru prima data serviciul in game-ul al treilea (2-1), pentru ca in urmatorul sa-si creeze doua mingi de break. Nadal le anuleaza insa pe amandoua si isi face serviciul (3-1). Retur bun al spaniolului, care are sansa de a se distanta la 4-1, insa Federer isi tine serviciul si duce scorul la 3-2. Fiecare jucator isi castiga urmatorul serviciu, pentru ca in game-ul al optulea Federer sa faca break si sa egaleze la 4. Revenit in primul set, Federer e mai increzator si, la 6-5 in favoarea sa, reuseste un nou break: 7-5.

Inceputul setului secund este identic cu primul: break si serviciu pentru Nadal, spaniolul conducand cu 2-0. Retur sigur al liderului mondial, care reuseste un nou break in game-ul al treilea: 3-0. Doua mingi de break pentru Federer in game-ul urmator, insa un bun prim serviciu al lui Nadal ii asigura spaniolului un avantaj de patru game-uri: 4-0. Federer isi castiga singurul serviciu din acest set in game-ul al cincilea (4-1). Elvetianul are sansa de a reveni in set, dar Nadal se apara agresiv si anuleaza sansa de break a elvetianului (5-1). Un nou break pentru liderul mondial in urmatorul game (6-1) si Nadal duce meciul in setul decisiv.

Serviciu la 0 pentru Nadal in debutul setului al treilea (1-0). Federer revine de la 15-30 in game-ul urmator, egaleaza la 1, insa rateaza sansa de trece in avantaj, nereusind sa transforme o sansa de break. Nadal isi castiga serviciul (2-1). Federer crede ca si-a castigat serviciul dupa ce Nadal nu mai ajunge un forehand, insa spaniolul cere arbitrului de scaun sa verifice urma. Oficialul decide ca mingea a iesit in aut si game-ul continua. Minge de break pentru Nadal, pe care o si transforma si se desprinde la 3-1. Fiecare jucator isi castiga urmatoarele doua game-uri pe propriul serviciu (5-3). Nadal revine de la 15-30 pe propriul serviciu, salveaza o minge de break, castiga setul cu 6-3 si obtine biletul pentru finala de la Madrid, dupa un meci de doua ore si jumatate.