Romanca Simona Halep a ratat pentru al doilea an consecutiv titlul de la Fes (Maroc). Dupa ce in 2010 a pierdut trofeul in fata cehoaicei Iveta Benesova, in editia din acest an, Halep, a saptea favorita a competitiei, a cedat in doua seturi, scor 4-6, 3-6, in fata italiencei Alberta Brianti, intr-un meci intrerupt timp de o ora din cauza ploii.

Simona HalepFoto: Reuters

Simona Halep a obtinut o minge de break inca din game-ul de debut al meciului, insa Alberta Brianti a anulat sansa romancei si si-a facut serviciul. Mai odihnita, dupa ce a "sarit" semifinalele, adversara sa, rusoaica Dinara Safina abandonand inaintea inceperii partidei, italianca a obtinut doua sanse de break in game-ul urmator. Halep a salvat-o pe prima, insa Brianti a transformat-o pe a doua si, dupa ce si-a facut serviciul, s-a distantat la 3-0.

Romanca si-a castigat pentru prima data game-ul (1-3), iar in urmatorul game pe propriul serviciu a reusit sa salveze o minge de break (2-4). La 5-2 in favoarea italiencei, meciul a fost intrerupt pentru o ora din cauza ploii. Dupa pauza, Halep si-a facut serviciul si a obtinut break-ul in game-ul al noualea: 4-5. Romanca a ratat insa snasa egalariil, Brianti a facut rebreak-ul si a castigat setul cu 6-4.

In setul al doilea, fiecare jucatoare si-a facut serviciul pana la 2-1 in favoarea italiencei, cand Halep si-a pierdut din nou serviciul. Favorita numarul 7, romanca a raspuns imediat, a fructificat prima din cele doua sanse de break obtinute si a anulat break-avantajul adversarei (2-3). Brianti a surprins-o din nou insa pe Halep in game-ul urmator si a obtinut trei mingi de break. Halep a salvat-o pe prima, insa a cedat din nou pe propriul serviciu: 2-4.

Urmeaza insa al patrulea break consecutiv al acestui set, romanca transformand prima din cele doua sanse de break avute (3-4). O dubla greseala a Simonei in game-ul urmator i-a oferit trei mingi de break lui Brianti: italianca a transformat-o pe prima, a servit penL.Atru meci (6-3) si a castigat primul sau titlu WTA din cariera.

Statistica partidei Halep - Brianti 4-6, 3-6:

Durata: 01:17:50

Asi: 1 - 0

Duble greseli: 6 - 4

Puncte pe primul serviciu: 21/38 (55%) - 25/36 (69%)

Puncte pe al doilea serviciu: 8/23 (35%) - 8/17 (47%)

Mingi de break salvate: 5/10 (50%) - 1/4 (25%)

Puncte castigate pe retur(1): 11/36 (31%) - 17/38 (45%)

Puncte castigate pe retur(2): 9/17 (53%) - 15/23 (65%)

Mingi de break castigate: 3/4 (75%) - 5/10 (50%)