Parcursul extraodinar la turneul de la Marbella a dus-o pe Irina Begu (nr. 138 WTA) pana in finala competitie, acolo unde a fost invinsa insa in minim de seturi de favorita numarul unu a competitiei, Victoria Azarenka (Belarus), scor 6-3, 6-2. Begu i-a luat de trei ori serviciul adversarei sale insa experienta si-a spus cuvantul, Azarenka impunandu-se intr-o ora si 22 de minute.

Begu (dreapta), finalista la MarbellaFoto: Reuters

Aflata la prima finala WTA, Irina Begu si-a pierdut primele doua game-uri pe propriul serviciu, dandu-i posibilitatea Victoriei Azarenka sa se desprinda la 3-0. In game-ul al patrulea a venit insa raspunsul romancei, care a facut break. Dupa un game extrem de disputat pe serviciul romancei, Azarenka a reusit rebreak-ul (4-1).

Irina Begu a avut minge de break in urmatorul game, insa jucatoarea din Belarus si-a castigat serviciul (5-1). Romanca si-a facut serviciul si, dupa un retur foarte bun, si-a creat trei sanse de break. Begu a fructificat-o pe a treia si a amanat soarta primului set (5-3). Romanca si-a cedat insa o data serviciul si Azarenka a transformat mingea de set avuta: 6-3.

In debutul setului secund, Begu a revenit de la 0-30, a obtinut o sansa de break, pe care a si transformat-o, cu un rever in lung de linie. Azarenka a facut insa imediat rebreak-ul, a castigat game-ul pe propriul serviciu si s-a distantat la 2-1.

La 3-2, juctoarea bielorusa i-a luat din nou serviciul Irinei si in game-ul al optulea si-a creat trei sanse de meci. Begu le-a salvat pe primele doua, insa Azarenka a punctat la 40-30 si s-a impus in finala de la Marbella cu 6-3, 6-2.

Statistica meciului Azarenka - Begu 6-3, 6-2:

Durata: 01:22.16

Asi: 1 - 3

Duble greseli: 3 - 4

Puncte pe primul serviciu: 17/24 (71%) - 22/42 (52%)

Puncte pe al doilea serviciu: 9/21 (43%) - 3/20 (15%)

Mingi de break salvate: 4/7 (57%) - 4/11 (36%)

Puncte pe retur(1): 20/42 (48%) - 7/24 (29%)

Puncte pe retur(2): 17/20 (85%) - 12/21 (57%)

Mingi de break castigate: 7/11 (64%) - 3/7 (43%)