Irina Begu, in finala la Marbella, dupa un meci maraton cu Svetlana Kuznetsova

de L.A.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 18:04 Sport | Tenis

Irina Begu
Irina Camelia Begu a obtinut o performata extraordinara la turneul de la Marbella, invingand-o in semifinala de sambata pe a doua favorita a competitiei, rusoaica Svetlana Kuznetsova. Venita din calificari, romanca, ce in acest moment ocupa locul 138 WTA, i-a luat de sapte ori serviciul rusoaicei si s-a impus dupa trei ore si zece minute in trei seturi, scor 3-6, 7-6(3), 6-4.

Irina Begu (20 de ani) a facut break devreme, conducand-o pe rusoaica Svetlana Kuznetsova cu 2-0 dupa primele minute ale partidei. Favorita numarul doi, rusoaica i-a taiat insa din elan romancei si si-a trecut in cont primul set cu 6-3.

In setul secund, romanca a dominat-o pe adversara sa, distantandu-se la 4-0. Kuznetsova a revenit insa in meci si a egalat la 4. Raspunsul Irinei Begu nu a intarziat, romanca obtinand doua sanse de rebreak. Rusoaica le salveaza pe amandoua, dar Begu obtine avantajul si se desprinde la un game: 5-4. Romanca si-a pierdut insa serviciul in game-ul urmator si Kuznetsova a egalat din nou: 5-5. Soarta setului secund s-a decis la tie-break, acolo unde Begu s-a impus cu 7-3 si a dus meciul in decisiv.

In setul al treilea, Begu a inceput din nou bine, facand break si conducand cu 3-0. Inca o data Kuznetsova a egalat (3-3), dar romanca a reusit sa-i ia serviciul mult mai experimentatei sale adversare. La 5-3, Begu servea pentru meci, dar rusoaica si-a creat doua sanse de break. Romanca a salvat-o pe prima, dar a doua favorita de la Marbella a fructificat-o pe a doua si s-a apropiat la un game: 5-4.

Begu a pus capat meciului in game-ul urmator, transformand a doua minge de meci. Dupa 3 ore si zece minute, Irina Begu s-a impus in trei seturi, scor 3-6, 7-6(3), 6-4, urmand a disputa duminica, prima sa finala WTA, in fata jucatoarei din Belarus Victoria Azarenka.

Statistica meciului Irina-Camelia Begu - Svetlana Kuznetsova

Durata partidei: 03:10:20
Asi: 3 - 0
Duble reseli: 9 - 4
Puncte castigate pe primul serviciu: 39/66 (59%) - 44/77 (57%)
Puncte castigate pe al doilea serviciu: 24/56 (43%) - 17/42 (40%)
Mingi de break salvate: 14/22 (64%) - 15/22 (68%)
Puncte castigate pe retur(1): 33/77 (43%) - 27/66 (41%)
Puncte castigate pe retur(2): 25/42 (60%) - 32/56 (57%)
Mingi de break castigate: 7/22 (32%) - 8/22 (36%)
Total puncte castigate pe serviciu: 63/122 (52%) - 61/119 (51%)
Total puncte castigate pe retur: 58/119 (49%) - 59/122 (48%)
Total puncte castigate: 121/241 (50%) - 120/241 (50%)

2636 vizualizari

• -3 (7 voturi)
    RUSINE , RUSINE ,.....TVR (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 18:31)

ogi [anonim]

Atita nesimtire n-am mai vazut.
    Daca nici o semifinala de turneu ATP nu merita transmisa la TVR atunci nu voi mai plati taxe la TVR.Nici o televiziune nu atransmis nimic despre victoria Irinei ., care a facut un pas urias .
    Multe felicitari jucatoarei noastre caruia ai doresc sa cistige finala .
    • +3 (9 voturi)
      da ma (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 18:47)

muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ogi

Cum naiba a ratat TVR tocmai semifinala de la Marbella?? Tocmai Marbella!!!
      Ia zi, ai auzit de Marbella inainte sa citesti articolul asta?
      Poate suna socant pentru tine, dar TVR nu e televiziune de sport pentru a transmite tot felul de turnee obscure. Un campionat mondiale de table nu ai vrea sa vezi? Dar unul de barbut?
      • +1 (5 voturi)
        Marbella nu e un turneu mic... (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 20:01)

Clovis [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

Daca Azarenka si kuznetova au participat la turneul de la Marbella inseamna ca turneul nu e mic deloc... Cel putin cei care se pricep la tenis stiu asta...
        • +2 (4 voturi)
          Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 20:23)

[anonim] i-a raspuns lui Clovis

Comentariu sters de utilizator (Duminică, 10 aprilie 2011, 2:41)

[anonim] i-a raspuns lui ogi

• +5 (5 voturi)
    o mentiune (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 18:41)

Amdreia [anonim]

ATP e turneul masculin. Cel feminin se numeste WTA - fanii stiu de ce ;)
    eu am vazut meciul (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 18:49)

ploiesteanu [anonim]

la "Supertennis" un program italian pe care-l transmite Digi. Intr-adevar, extraordinar rezultatul. Am observat insa altceva: s-a mai nascut o stea in tenisul romanesc, o fata care le va depasi cu usurinta pe fetele ce reprezinta tenisul romanesc in circuitul mondial la ora actuala. Are serva, are retur, are passing, are rezistenta. Va deveni o mare jucatoare. Maine are un meci extrem de greu cu nr.6 mondial care a castigat 13 partide la rand si e pe val. Unde mai pui ca jucatoarea noastra a jucat mai mult de 3 ore iar Azarenka a incheiat conturile cu Errani cu 6-2, 6-2. Dar nu se stie.
  • +8 (8 voturi)
    Felicitari Irina, inca o romanca de aur ! (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 19:02)

Romania Noastra [anonim]

E o zi fericita pt sportul romanesc adevarat, ala care nu implica huliganii de pe stadioane si ciobani analfabeti sefi de club sportiv.

Exista foarte multe talente in acest neam romanesc, imaginati-va unde ar fi poporul asta daca am avea o clasa politica buna si una de manageri pregatiti si performanti !

Romanii pot lua medalii de aur la saloane de inventica, la campionate de gimnastica sau la festivaluri internationale de film !
    Suntem un popor inteligent, creativ si adaptabil, rezistent si luptator. Se incearca a ni se cultiva un complex de inferioritate fata de altii, insa merge din ce in ce mai putin, imediat ce ies mai mult in lume, romanii realizeaza locul de top pe care-l ocupa intre etniile Europei.

Bravo Irina, bravo Flavius, bravo Sandra, felicitari antrenorilor si tuturor romanilor de pretutindeni !
  • +3 (5 voturi)
    O jucatoare foarte tanara, mult talent (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 19:07)

Esti roman, fii mandru [anonim]

E probail ca va urca multe locuri in clasamentul WTA, nu-i exclus sa ajunga intre cele mai bune 100 jucatoare de tenis ale lumii !
    Felicitari Irina (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 19:50)