Irina Camelia Begu a obtinut o performata extraordinara la turneul de la Marbella, invingand-o in semifinala de sambata pe a doua favorita a competitiei, rusoaica Svetlana Kuznetsova. Venita din calificari, romanca, ce in acest moment ocupa locul 138 WTA, i-a luat de sapte ori serviciul rusoaicei si s-a impus dupa trei ore si zece minute in trei seturi, scor 3-6, 7-6(3), 6-4.

Irina BeguFoto: captura andaluciatennis.com

Irina Begu (20 de ani) a facut break devreme, conducand-o pe rusoaica Svetlana Kuznetsova cu 2-0 dupa primele minute ale partidei. Favorita numarul doi, rusoaica i-a taiat insa din elan romancei si si-a trecut in cont primul set cu 6-3.

In setul secund, romanca a dominat-o pe adversara sa, distantandu-se la 4-0. Kuznetsova a revenit insa in meci si a egalat la 4. Raspunsul Irinei Begu nu a intarziat, romanca obtinand doua sanse de rebreak. Rusoaica le salveaza pe amandoua, dar Begu obtine avantajul si se desprinde la un game: 5-4. Romanca si-a pierdut insa serviciul in game-ul urmator si Kuznetsova a egalat din nou: 5-5. Soarta setului secund s-a decis la tie-break, acolo unde Begu s-a impus cu 7-3 si a dus meciul in decisiv.

In setul al treilea, Begu a inceput din nou bine, facand break si conducand cu 3-0. Inca o data Kuznetsova a egalat (3-3), dar romanca a reusit sa-i ia serviciul mult mai experimentatei sale adversare. La 5-3, Begu servea pentru meci, dar rusoaica si-a creat doua sanse de break. Romanca a salvat-o pe prima, dar a doua favorita de la Marbella a fructificat-o pe a doua si s-a apropiat la un game: 5-4.

Begu a pus capat meciului in game-ul urmator, transformand a doua minge de meci. Dupa 3 ore si zece minute, Irina Begu s-a impus in trei seturi, scor 3-6, 7-6(3), 6-4, urmand a disputa duminica, prima sa finala WTA, in fata jucatoarei din Belarus Victoria Azarenka.