Roger Federer s-a calificat in semifinalele turneului Masters de la Miami dupa doar 11 minute de joc cu Gilles Simon, urmand a-l intalni in penultima faza a competitiei pe Rafael Nadal, cel care a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de cehul Tomas Berdych. In turneul feminin, Maria Sharapova si Victoria Azarenka se vor infrunta in finala.

Federer, in semifinale la MiamiFoto: Reuters

Federer i-a luat de doua ori serviciul lui Gilles Simon in debutul meciului, conducand cu 3-0 dupa 11 minute de joc. Francezul a cerut insa ingrijiri medicale pentru o problema la spate, hotarand in cele din urma ca nu poate continua meciul. Simon a parasit terenul de joc in huiduielile suporterilor.

"Nu e placut sa vezi cum cineva este huiduit de tribune. Nu a meritat asa ceva. Inteleg frustrarea oamenilor, care au platit multi bani sa ne vada jucand pentru mai multe ore si nu zece minute, dar nu e placut sa vezi asa ceva", a declarat Federer la finalul meciului.

Rafael Nadal a avut mai mult de munca in fata cehului Tomas Berdych. Ajutat de serviciu, Nadal a castigat primul set cu 6-2, dar cehul si-a revenit la timp in setul secund, a reusit un break in al doilea game si a egalat la seturi (6-3): 1-1. Nadal i-a luat serviciul adversarului sau la 4-3 in favoarea sa si dupa doua ore si 17 minute de joc si-a obtinut biletul pentru semifinale, acolo unde il va intalni pe Roger Federer.

In competitia feminina, Maria Sharapova a revenit de la 0-1 in fata nemtoaicei Andrea Petkovic si s-a impus in trei seturi, atingand prima sa finala dupa sapte luni. Fostul lider mondial o va intalni in ultima faza a competitiei pe Victoria Azarenka, cea care in semifinale a eliminat-o pe a treia favorita, rusoaica Vera Zvonareva.

"Maria joaca bine, este un adversar dificil, indiferent unde joaca. Abia astept meciul. Stiu cum joaca ea, stiu cum joc eu si cred ca va fi o lupta adevarata. Nu o voi lasa sa-si impuna ritmul, asa cum ii place", a declarat jucatoarea din Belarus.

Rezultatele inregistrate joi, 31.03.2011:

Semifinale, feminin:

[8] Victoria Azarenka (Belarus) - [3] Vera Zvonareva (Rusia) 6-0, 6-3

[16] Maria Sharapova (Rusia) - [21] Andrea Petkovic (Germania) 3-6, 6-0, 6-2

Sferturi, masculin:

[1] Rafael Nadal (Spania) - [7] Tomas Berdych (Cehia) 6-2, 3-6, 6-3

[3] Roger Federer (Elvetia) - [25] Gilles Simon (Franta) 3-0 (abandon Simon)

Programul de vineri/ sambata, semifinale:

[14] Mardy Fish (SUA) - [2] Novak Djokovic (Serbia) - ora 20:00 (Digisport Plus)

[1] Rafael Nadal (Spania) - [3] Roger Federer (Elvetia) - ora 02:00 (Digisport Plus)