Adrian Ungur a reusit sa ii ia un set lui David Nalbandian, in meciul de deschidere; din pacate, Ungur nu a putut sa profite de situatia fizica precara a adversarului. Dupa meci, Nalbandian a recunoscut ca s-a simtit rau si a adaugat: "Daca mi s-ar fi intamplat sa am aceasta stare intr-un turneu normal, as fi abandonat in setul al doilea". Fiind vorba de Cupa Davis, Nalbandian a continuat si a obtinut primul punct, in fata Romaniei.

Hanescu si Pavel, in timpul meciului cu MonacoFoto: Reuters

Al doilea a fost reusit de Juan Monaco, victorios in 4 seturi in meciul cu Victor Hanescu. Desi a revenit dupa un set pierdut la tie-break, cu un 6-1 convingator in a doua mansa, Hanescu a suferit o cadere inexplicabila de forma, concentrare, etc, cedand urmatoarele doua seturi la 1...