Argentina conduce Romania cu 1-0 dupa primul meci al rundei intai a Grupei Mondiale de la Cupa Davis, David Nalbandian (nr. 19 ATP) impunandu-se in patru seturi in fata lui Adrian Ungur (nr. 183 ATP), scor 6-3, 6-2, 5-7, 6-4. Sansele nu i-au lipsit romanului, care si-a creat 11 sanse de break de-a lungul intalnirii, reusind insa sa fructifice doar una. In al doilea meci al primei zile, Victor Hanescu va incerca sa aduca primul punct Romaniei, in infruntarea cu Juan Monaco.

Adrian UngurFoto: Agerpres

Inca nerefacut complet, David Nalbandian a avut nevoie de patru seturi pentru a se impune in fata romanului Adrian Ungur. Argentinianul a obtinut primele trei mingi de break in game-ul al patrulea, insa Ungur a raspuns bine si si-a facut serviciul, egaland la 2. Replica lui Ungur a venit in game-ul urmator, romanul avand trei sanse de break. Nu a reusit insa sa transforme niciuna. La 4-3 in favoarea argentinianului, Ungur a obtinut alte doua ocazii de a-i lua game-ul adversarului, insa sansa nu a fost de partea sa nici de aceasta data.

In game-ul urmator, Nalbandian a fructificat o sansa de break si s-a distantat la doua game-uri (5-3). Ungur a avut ocazia de a reveni in set, dar a irosit ambele sanse de break avute, iar Nalbandian si-a trecut in cont primul

set cu 6-3.

Iesit parca din meci in setul secund, Adrian Ungur a luat doar doua game-uri. Cu break-uri in game-urile trei si sapte, Nalbandian a incheiat setul rapid, cu 6-2.

In setul al treilea, Ungur a avut patru mingi de break, transformand in cele din urma una, in game-ul al 11-lea, pana atunci fiecare din cei doi jucatori castigandu-si game-urile. Romanul a castigat cu 7-5 setul al treilea si a amanat verdictul partidei.

In setul al patrulea, un break in game-ul al treilea i-a fost de ajuns lui Nalbandian pentru a incheia meciul. Ungur nu a mai reusit sa-i puna probleme pe serviciu adversarului, parand in dese randuri lipsit de rabdare. Nalbandian s-a impus cu 6-4 si a adus primul punct Argentinei din intalnirea cu Romania.