Novak Djokovic si-a aparat cu succes titlul de la Dubai, invingandu-l in doar 71 de minute pe fostul lider mondial, Roger Federer, cu un dublu 6-3. Ajutandu-se de un serviciu excelent, sarbul a ajuns la 14 partide consecutive fara infrangere, trecandu-si in palmares cel de-al 20-lea titlu din cariera.

Novak Djokovic castiga la DubaiFoto: Reuters

Roger Federer a inregistrat a doua infrangere din acest sezon tot in fata sarbului Novak Djokovic. Dupa ce a pierdut in fata lui Nole in semifinalele de la Australian Open, elvetianul a pierdut si finala de la Dubai, dupa un meci in care Djokovic a fost la inaltimea asteptarilor.

Djokovic a facut break in game-ul al treilea, profitand de doua greseli ale lui Federer. Cu un serviciu excelent (93% in primele 4 game-uri), sarbul a preluat rapid controlul partidei. La 5-3, Nole a facut un nou break si a luat primul set cu 6-3, fara ca Federer sa aiba vreo sansa de break.

In setul secund, elvetianul a pus pentru prima data probleme pe serviciul sarbului. Federer a transformat a doua ocazie avuta si a reusit primul (si singurul) sau break din acest meci. La 3-2 insa, o dubla greseala urmata de cateva forehand-uri trimise gresi, i-au oferit lui Djokovic trei mingi de break. Sarbul nu a dat cu piciorul ocaziei, a facut break si a preluat din nou fraiele partidei.

La 4-3 in favoarea sa, Nole si-a mai creat trei sanse de break. Federer a salvat doua insa nu a putut face mai mult si sarbul si-a adjudecat in cele din urma si setul al doilea, cu 6-3, castigand pentru a treia oara consecutiv titlul la Dubai.

"Acesta este unul din cele mai bune meciuri pe care le-am jucat in ultima perioada. Un meci impotriva lui Roger este intotdeauna o provocare. A trebuit sa fiu in forma maxima si am facut un meci perfect. Ma simt bine pe teren, reusesc sa joc cel mai bun tenis al meu si sa speram ca voi continua in acest fel", a declarat Djokovic, citat de BBC.

Djokovic este neinvins de 14 meciuri, seria victoriilor sale incepand in decembrie, la finala Cupei Davis.

Statistica meciului Federer - Djokovic 3-6, 3-6:

Durata: 01:11:39

Asi: 5 - 5

Puncte castigate pe primul serviciu: 22/35 (63%) - 27/33 (82%)

Puncte castigate pe al doilea serviciu: 9/23 (39%) - 9/16 (56%)

Mingi de break salvate: 6/10 (60%) - 1/2 (50%)

Puncte castigate pe retur(1): 6/33 (18%) - 13/35 (37%)

Puncte castigate pe retur(2): 7/ 16 (44%) - 14/23 (61%)

Mingi de break castigate: 1/2 (50%) - 4/10 (40%)

Total puncte castigate pe serviciu: 31/58 (53%) - 36/49 (73%)