Accidentat in primele game-uri ale partidei cu David Ferrer de la Australian Open (din sferturile de finala), Rafael Nadal va fi nevoit sa ia o pauza de aproximativ zece zile, informeaza presa iberica. Liderul mondial a suferit o ruptura musculara la coapsa dreapta.

Rafael Nadal Foto: Reuters

Dupa doar cateva minute de joc, Nadal a cerut time-out medical in timpul disputei cu Ferrer. Rafa a revenit pe teren cu un bandaj pe coapsa piciorului drept, iar in pofida durerilor, liderul mondial a ramas pe teren (a fost invins in trei seturi de David).

"Medicii mi-au spus ca este vorba de o perioada de recuperare de aproximativ zece zile, incepand de la data de 1 februarie", a declarat Rafael Nadal intr-un comunicat de presa postat pe site-ul sau oficial.

Ibericul se recupereaza in orasul natal, Mallorca. Sportivul a suferit o ruptura a muschiului lung aductor al coapsei drepte, dupa cum au informat medicii care l-au consultat.

Nadal va reveni pe teren cu ocazia meciurilor din Cupa Davis (in perioada 4-6 martie), competitie unde Spania va intalni Belgia, la Charleroi.