Roger Federer s-a calificat in turul trei de la Australian Open dupa ce l-a invins, cu destule emotii, pe Gilles Simon. Elvetianul a condus cu 2-0 la seturi, a fost egalat, dar s-a impus pana la urma cu 6-3 in decisiv. In urmatorul meci, numarul doi mondial il va intalni pe Xavier Malisse, din Belgia.

Roger FedererFoto: Reuters

Federer a fost de neoprit in prima parte a partidei cu Simon, fostul lider mondial castigand, fara prea mari emotii, primele doua seturi ale partidei, 6-2, 6-3. Totul mergea in favoarea elvetianului, iar problema invingatorului aproape ca nu se mai punea.

Condus cu 2-0, francezul a devenit mult mai agresiv, iar schimburile lungi l-au favorizat din plin. Roger a inceput sa piarda teren, iar Gilles a castigat setul al treilea cu 6-4.Isprava s-a repetat si in setul cu numarul 4 (6-4 pentru Gilles), iar disputa Federer - Simon avea nevoie de un set decisiv.

Simon a fost aproape de marea surpriza in momentul in care a avut 30-0 pe serviciul lui Federer, dar elvetianul a revenit in stil de mare campion. La 3-2 in favoarea sa, Roger a castigat pe serviciul francezului, iar tabela a aratat imediat 5-2 in favoarea sa (si a castigat serviciul).

Simon refuza sa se predea si salveaza trei mingi de meci (a fost 0-40) la 5-2 pentru elvetian. In cele din urma, Gilles se impune, iar scorul devine 5-3. Cu avantajul serviciului, Federer nu a avut emotii (cu toate ca Simon a mai salvat o minge de meci), iar partida a terminat-o cu un as.

Dupa un meci spectacol, Roger Federer s-a calificat in turul trei de la Australian Open, faza a turneului unde-l va intalni pe belgianul Xavier Mallise.

Vezi rezulatele complete inregistrate miercuri la Australian Open.