Victor Hanescu a obtinut prima sa victorie din noul sezon, invingandu-l in prima runda a turneului de la Auckland (Noua Zeelanda) pe sud-africanul Kevin Anderson. Numarul 52 ATP, jucatorul roman a avut nevoie de trei seturi pentru a se califica in optimile turneului, scor 7-6(7), 6-7(3), 6-4. In turul urmator, Hanescu il va intalni pe al doilea favorit al turneului, spaniolul Nicolas Almagro.

Victor HanescuFoto: Reuters

Condus cu un break inca din debutul primului set, Hanescu a reusit sa revina in meci sa isi treaca in cont primul set, la tie-break, acolo unde s-a impus cu 9-7. In setul al doilea fiecare jucator si-a castigat game-ul, soarta setului hotarandu-se inco o data la tie-break. Anderson a castigat cu 7-3 si a dus meciul in decisiv. Hanescu a avut din nou de recuperat un break, i-a luat de doua ori serviciul sud-africanului si s-a impus cu 6-4.

In optimile de finala ale turneului de la Auckland, Hanescu il va intalni pe spaniolul Nicolas Almagro, al doilea favorit al competitiei. Cei doi s-au mai intalnit o singura data, la Barcelona, in 2009. Almagro a fost declarat castigator atunci cu 3-6, 7-6(7), 2-2, dupa ce Hanescu a abandonat.

Hanescu nu a avut prea muta sansa in proba de dublu, fiind eliminat inca din primul tur. Alaturi de argentinianul Carlos Berlocq, romanul a pierdut in fata cuplului spaniol Nicolas Almagro/Marc Lopez, scor 2-6, 4-6.