Victor Hanescu nu a putut trece de primul tur al turneului de la Doha, fiind invins, marti in primul sau meci din 2011, in minim de seturi, scor 6-3, 7-6(6), de catre favoritul numarul 5 al competitiei, letonul Ernests Gulbis. Hanescu nu paraseste insa turneul din Qatar, romanul fiind prezent si pe tabloul de dublu, acolo unde face pereche cu polonezul Mariusz Fyrstenberg.

Victor HanescuFoto: Agerpres

Numarul 51 ATP, Hanescu a facut un break devreme si a trecut la conducere cu 2-1, insa letonul a anulat imediat avantajul romanului, dupa care si-a castigat rapid game-ul, conducand cu 3-2. Gulbis, favoritul numarul 5 al competitiei, a reusit sa-i mai ia o data serviciul lui Hanescu si s-a impus cu 6-3 in primul set.

In setul secund, Gulbis, numarul 24 ATP, a facut break in game-ul al saptelea si la 5-4 a servit pentru castigarea meciului. Letonul a facut insa o dubla greseala si i-a oferit romanului doua sanse de break. Hanescu nu iroseste ocazia, ii ia serviciul adversarului si egaleaza la 5. Soarta setului secund s-a decis la tie-break. Hanescu parea ca va duce meciul in setul decisiv, dupa ce a castigat primele cinci minigame-uri, insa Gulbis nu si-a pierdut cumpatul si s-a impus cu 8-6.

Pentru participarea in primul tur la Doha, Hanescu nu va primi niciun punct ATP, insa va fi recompensat cu un cec in valoare de 10.050 dolari.

Statistica meciului Victor Hanescu - Ernests Gulbis 3-6, 6-7(6):

Durata: 01:30:40

Asi: 6 - 11

Puncte castigate pe primul serviciu: 33/51 (65%) - 31/41 (76%)

Puncte castigate pe al doilea serviciu: 8/16 (50%) - 13/22 (59%)

Mingi de break salvate: 1/4 (25%) - 0/2 (0%)

Mingi castigate pe retur(1): 10/41 (24%) - 18/51 (35%)

Mingi castigate pe retur(2): 9/22 (41%) - 8/16 (50%)

Mingi de break castigate: 2/2 (100%) - 3/4 (75%)

Total puncte castigate pe serviciu: 41/67 (61%) - 44/63 (70%)