Rafael Nadal s-a calificat in finala Turneului Campionilor (o premiera pentru iberic) dupa ce l-a invins in trei seturi, scor 7-6, 3-6, 7-6, pe Andy Murray. Disputa din O2 a fost un adevarat maraton, liderul mondial avand nevoie de peste trei ore de joc pentru a-l depasi pe ambitiosul Andy.

Rafael Nadal Foto: Reuters

Nadal si Murray au avut nevoie de tie-break pentru a putea fi departajati in primul set, fiecare castigand pe propriul serviciu. Ibericul a avut nervii mai tari si s-a impus cu 7-5 in tie-break.

Al doilea set a fost unul in care Nadal a avut momente bune de cadere, situatie de care a profitat din plin scotianul (a castigat setul cu 6-3 dupa ce a bifat doua break-uri).

Setul decisiv a fost unul dramatic, Rafa si Andy ajungand din nou la tie-break dupa ce spaniolul a avut o minge de meci (pe serviciul scotianului).

In tie-break, Murray a condus cu 4-1, Nadal a revenit senzational la 4-4, ibericul a mai avut o minge de meci la 6-5, dar Andy a avut inca o data puterea sa ii raspunda lui Nadal. Pana la urma, liderul mondial s-a impus cu 8-6 dupa o partida maraton de peste trei ore.