Victor Hanescu a parasit turneul de tenis de la Valencia inca din prima runda, fiind invins de italianul Potito Starace, numarul 55 ATP, in trei seturi, scor 4-6, 6-4, 6-2. Pentru prezenta in primul tur la Valencia, Hanescu va primi un cec in valoare de 9.310 euro, dar niciun punct ATP.

Victor HanescuFoto: Reuters

Victor Hanescu si-a pierdut serviciul inca din primul game, dar a reusit sa revina in meci, a facut doua break-uri si s-a impus in primul set cu 6-4.

In setul secund, Hanescu a irosit o sansa de break (la 3-3), iar Starace a replicat imediat. La 5-4 in favoarea sa, italianul a avut doua mingi de break, Hanescu a egalat la 40, anuland ulterior si alte doua avantaje ale adversarului sau. O dubla greseala a romanului avea sa-l coste setul secund, Starace fructificand a cincea minge de break din acest game (6-4).

Egalat la seturi, Hanescu a parut decis sa incheie rapid meciul, facand break inca din debutul setului decisiv. Insa Starace a reusit rebreak-ul iar la 2-1 in favoarea sa a obtinut doua sanse de break. A transformat prima minge, si-a castigat game-ul pe propriul serviciu si s-a distantat la trei game-uri: 4-1. Hanescu a avut sansa sa revina in meci la 2-4, insa nu a transformat sansa de break avuta, pierzand-si si serviciul in ultimul game: 2-6.

Cu aceasta victorie, Potito Starace a echilibrat balanta in intalnirile directe cu Hanescu, egaland la doi. Ambele victorii ale romanului au fost obtinute la BCR Open.

Statistica meciului Hanescu - Starace 6-4, 4-6, 2-6:

Asi: 5 - 2

Duble greseli: 4 - 2

Puncte pe primul serviciu: 38/56 (68%) - 38/58 (66%)

Puncte pe al doilea serviciu: 7/19 (37%) - 22/42 (52%)

Mingi de break salvate: 7/11 (55%) - 7/10 (70%)

Puncte castigate pe retur(1): 20/58 (34%) - 18/56 (32%)

Puncte castigate pe retur(2): 20/42 (48%) - 12/19 (63%)

Mingi de break castigate: 3/10 (30%) - 5/11 (45%)

Total puncte castigate pe serviciu: 45/75 (60%) - 60/100 (60%)