Victor Hanescu a fost invins in sferturile de finala ale turneului de la St. Petersburg, romanul fiind depasit, greu, in trei seturi, scor 6-7 (5), 6-3, 7-6 (6), de Mikhail Youzhny. Pentru aceasta performanta, Hane va incasa un cec in valoare de 18.500 de dolari.

Victor Hanescu Foto: Reuters

Victor a fost un adversar pe masura pentru Youzhny, romanul reusind sa castige primul set la tie-break (5). Rusul a revenit insa in joc, iar pe fondul unor greseli nefortate ale lui Hanescu a castigat setul al doilea cu 6-3. Decisivul a fost echilibrat, dar pana la urma Mikhai s-a impus greu cu 7-6 (6).

Victor Hanescu va primi 45 de puncte ATP si un cec in valoare de 18.500 de dolari.

In semifinale, Youzhny il va intalni pe Dmitry Tursunov, in timp ce Mikhail Kukushkin se va duela cu Ilya Marchenko.