Dupa ce a avut emotii in semifinale, salvand dua mingi de meci in fata lui Viktor Troicki, ​Rafael Nadal a avut nevoie de doar 77 de minute pentru a-si trece in palmares al 43-lea titlu din cariera. Liderul mondial a castigat, duminica, Japan Open, invingandu-l in finala, in minim de seturi, pe francezul Gael Monfils, scor 6-1, 7-5. ​

Rafael Nadal, castigator la TokyoFoto: Reuters

Doua break-uri ale lui Nadal, in game-urile doi si sase, au incheiat primul set in 25 minute, Monfils reusind sa castige un singur game (6-1). In setul secund, francezul a incercat sa tina ritmul cu Nadal, dar nu a reusit sa-i puna reale prbleme spaniolului. Monfils nu si-a creat nicio sansa de break, neputand face fata ritmului impus de spaniol, care a castigat 90% din punctele de pe primul serviciu.

Rafa a castigat astfel al saptelea sau titlu din acest an, iar "febra Nadal" a izbucnit la finalul meciului, spaniolul parasind terenul dupa 20 de minute in care a dat autografe.

Rafael Nadal va participa saptamana viitoare la turneul de la Shanghai. Spaniolul are bye in primul tur, urmand ca in turul al doilea sa il intalneasca pe castigatorul din partida Gilles Simon - Stansilas Wawrinka.