Rafael Nadal a fost aproape de a rata accederea in a doua finala consecutiva, dupa cea de saptamana trecuta, de la Bangkok. Liderul mondial a salvat doua mingi de meci in semifinala cu sarbul Viktor Troicki de la Japan Open, scor 7-6 (7-4), 4-6, 7-6 (9-7), si s-a calificat in ultimul act al competitiei, acolo unde il va intalni pe francezul Gael Monfils.

Nadal, in finala la TokyoFoto: Reuters

Intr-un meci de peste doua ore si jumatate, spaniolul Nadal s-a impus in fata unui Troicki incapatanat, care a servit nu mai putin de 26 de asi in aceasta semifinala. Nadal a castigat primul set la tie-break, dar sarbul a dus meciul in decisiv, impunandu-se cu 6-4 in setul secund.

Condus cu 5-3 in setul al treilea, Troicki a revenit in joc, egaland la 5 si ulterior ducand meciul in tie-break. Nadal conducea din nou cu 5-3, dar sarbul a reusit o noua revenire, egaland la 5. Troicki nu a reusit insa sa transforme cele doua mingi de meci avute, iar Nadal l-a pedepsit imediat, impunandu-se cu 9-7.

"Am jucat bine in primul set, dar dupa mi-am pierdut concentrarea. Sezonul este lung si concuram cu foarte multe presiune, de aceea e usor sa-ti pierzi concentrarea", a declarat la finalul meciului Rafael Nadal, care il va intalni in finala pe francezul Gael Monfils, cel care nu a avut prea mult de munca in semifinala, invingandu-l intr-o ora pe cehul Radek Stepanek cu un dublu 6-3.

Nadal va juca a opta sa finala din acest sezon, sase dintre acestea fiind incheiate cu victoria spaniolului. In intalnirile directe cu Monfils, Nadal conduce cu 6-1, singura victorie a francezului fiind obtinuta anul trecut la Doha.