Adrian Ungur a fost eliminat in turul doi de la BCR Open de catre Bjorn Phau, germanul impunandu-se cu scorul de 6-2, 6-4. Jucatorul roman a parut obosit si usor neinspirat, victoria numarului 100 din clasamentul ATP neputand fi pusa la indoiala.

Adrian UngurFoto: Reuters

Ungur a inceput cu un break disputa cu Phau, dar lucrurile s-au schimbat rapid, germanul avand raspuns pentru orice lovitura a romanului. Setul i-a revenit lui Bjorn cu 6-2 (a bifat trei break-uri).

Germanul a aratat o usurinta extraordinara in joc si in setul al doilea, in timp ce Adrian a parut mult prea obosit si nervos pentru a gasi modalitatea de a schimba cursul jocului. Phau a realizat break-ul la 2-1 in favoarea sa, in timp ce Ungur a dat senzatia ca poate reveni in joc dupa ce a castigat pe serviciul adversarului la scorul de 5-3. Nu a fost insa asa, iar Phau s-a impus cu 6-4.

Bjorn Phau se afla pe locul 100 in lume, cea mai buna performanta fiind locul 59 in clasamentul ATP, in data de 19.06.2006. A castigat de-a lungul timpului 1.580.484 de dolari din tenis.