Rusoaica Vera Zvonareva s-a calificat, joi, pentru prima data in cariera sa intr-o finala a unui turneu de Mare Slem, dupa ce a invins-o in trei seturi, scor 3-6, 6-3, 6-2 pe revelatia de la Wimbledon, bulgaroaica Tsvetlana Pironkova. Zvonareva o va intalni in ultima faza de la Wimbledon pe campioana en-titre, Serena Williams, americanca invingand-o in minim de seturi pe cehoaica Petra Kvitova, scor 7-6(5), 6-2.

Zvonareva, finalista la Wimbledon 2010Foto: Reuters

Pironkova a inceput mai bine meciul din semifinala de la Wimbledon si un break in game-ul al saselea i-a asigurat primul set in 32 de minute (6-3). Zvonareva a revenit insa in setul secund si a restabilit egalitatea la seturi (6-3).

Pironkova a avut doua mingi de break la scorul de 4-1 pentru adversara sa in setul al treilea, dar Zvonareva si-a indreptat rapid greseala. Rusoaica s-a impus cu 6-2 in decisiv si s-a calificat pentru prima oara in finala de la Wimbledon.

"Sunt foarte emotionata, nu cred ca realizez inca ce am realizat. Finala de la Wimbledon a fost intotdeauna visul meu. A trebuit sa muncesc mult astazi. Am avut o adversara dificila, care a inceput atat de bine, dar eu am reusit sa rezist, sa-mi recapat ritmul si sa fiu mai agresiva. Din fericire pentru mine am si reusit", a declarat dupa incheierea partidei rusoaica de 25 de ani.

Bulgaroaica Pironkova si-a depasit in acest an performanta la un turneu de Mare Slem, atingand faza semifinalelor, dupa ce a eliminat-o in sferturi pe Venus Williams. In varsta de 22 de ani, Pironkova nu mai trecuse in turneele de Mare Slem de turul al doilea.

In cealalta semifinala, Serena Williams a trecut in doua seturi de cehoaica Petra Kvitova. Aflata pentru prima data in semifinalele de la Wimbledon, Kvitova a facut break la 2-2, distantandu-se la doua game-uri (4-2). Williams a revenit, insa, si soarta primului set s-a decis la tie-break, acolo unde liderul mondial s-a impus cu 7-5.

Kvitova nu a reusit sa ia decat doua game-uri in setul al doilea, Williams impunandu-se cu 6-2 si calificandu-se in finala de la Wimbledon, in incercarea de a obtine al patrulea sau trofeu pe iarba londoneza, dupa cele obtinute in 2002, 2003 si 2009.