Rafael Nadal s-a calificat in finala turneului de Mare Slem de la Roland Garros, dupa ce a castigat in minim de seturi in fata favoritului numarul 22 al turneului, Jurgen Melzer, scor 6-2, 6-2, 7-6(6). Spaniolul, cap de serie numarul 2, il va intalni in finala de duminica pe suedezul Robin Soderling, cel care l-a eliminat in sferturi in editia de anul trecut al Open-ului Francez.

Nadal ii ia serviciul adversarului in game-ul al saselea al meciului, fructificand prima din cele trei sanse de break obtinute (4-2). Pe fondul unor greseli nefortate ale austriacului, favoritul numarul 2 de la Roland Garros face un nou break la 5-2 in favoarea sa si inchide rapid primul set, dupa 29 de minute.

In setul secund, Nadal reuseste break-ul la 2-1, insa raspunsul lui Melzer vine prompt, austriacul reusind rebreak-ul dupa un retur foarte bun la fileu. Spaniolul isi recupereaza insa break-avantajul in game-ul urmator (4-2) si inchide setul secund cu 6-3.

Rafa obtine minge de break inca in debutul setului al treilea si Melzer cedeaza foarte usor, fiind condus cu 2-0. Fiecare jucator isi face serviciul pana la 5-4, cand spaniolul serveste pentru meci. Dar o serie de greseli incredibile ale fostului lider mondial ii ofera trei sanse de break austriacului. O dubla greseala a lui Rafa si Melzer face break! Meciul s-a decis la tie-break, acolo unde Jurgen Melzer a aratat o determinare exemplara, dar Rafa Nadal nu a putut fi invins pe suprafata sa favorita.

Rafael Nadal il intalneste in finala de duminica pe favoritul numarul 5 al turneului, Robin Soderlin, intr-o intalnire in urma careia spaniolul poate egala la numarul de titluri obtinute la Roland Garros pe francezul Henri Cochet si sa se apropie la un singur trofeu de recordul de sase titluri ale suedezului Bjorn Borg.