Roland Garros

Hanescu vs Schukin 6-3, 6-4, 6-2/ Djokovic, adversarul din turul 3

Vineri, 28 mai 2010, 12:38 Sport | Tenis

Victor Hanescu
Victor Hanescu s-a calificat in turul trei de la Roland Garros dupa ce l-a depasit in trei seturi, scor 6-3, 6-4, 6-2, pe Yuri Schukin, din Kazakhstan, numarul 175 in clasamentul ATP. Victor a dominat de la un capat la altul disputa, romanul urmand sa dea piept in urmatorul meci din cadrul competitiei pariziene cu Novak Djokovic, numarul 3 mondial.

Victor a dominat primul set al disputei cu Yuri gratie unui serviciu bun si al unor lovituri precise. Romanul a condus ostilitatile si a impus ritmul, Hanescu impunandu-se cu 6-3 dupa doar 31 de minute de joc.

In setul doi (care a fost unul echilibrat) a servit primul Schukin, iar romanul a bifat break-ul. A fost momentul care a decis practic setul, fiecare dintre cei doi jucatori impunandu-se pe propriul serviciu. S-a incheiat 6-4 pentru Victor dupa 44 de minute.

Primul break al lui Hane din setul trei a venit chiar in primul game, iar dupa alte doua jocuri castigate, romanul s-a distantat rapid la 4-0. Yuri nu a putut sa ii faca fata romanului, iar Victor a castigat cu 6-2 dupa doar 25 de minute.

In urma acestei performante, Victor va fi recompensat cu 42.000 de euro si 90 de puncte ATP.