Alexandra Dulgheru (32 WTA) s-a calificat, joi, in semifinalele turneului de la Varsovia, dupa un meci dificil cu jucatoarea bulgara Tsvetana Pironkova (100 WTA), scor 6-4, 7-5. Romanca a revenit excelent de doua ori in setul secund (la 0-3 si 3-5), obtinand o victorie muncita si meritata pe deplin.

Alexandra Dulgheru a obtinut trei mingi de break la 1-1, dar bulgaroaica a egalat la 40, a obtinut avantajul si si-a castigat serviciul. Pironkova a obtinut in game-ul urmator prima sa sansa de break din acest meci, dar Alexandra a anulat-o si a egalat la 2 in primul set. Alexandra a revenit de la 15-40 pe serviciul adversarei, obtine avantajul, dar adversara restabileste egalitatea la 40 si isi castiga in cele din urma game-ul (2-3).

La 3-3, Alexandra obtine o noua minge de break, dar inca o data sportiva din Bulgaria reuseste sa-si tina serviciul. Pironkova iroseste o minge de break in game-ul al optulea si Alexandra Dulgheru egaleaza din nou, la 4. Mult asteptatul break vin in game-ul urmator. Pironkova a revenit de la 0-40, anuland trei mingi de break, a restabilit inca o data egalitatea dupa ce romanca obtinuse avantajul, dar nu a putut anula un nou avantaj al lui Dulgheru si a facut break-ul. Romanca a incheiat primul set (6-4) dupa o ora de joc, cu un game la 0.

Pironkova, cea care in turul trecut a eliminat-o pe Elena Dementieva, a inceput setul al doilea in forta, reusind sa se desprinda la 3-0, dupa un break in game-ul secund. Alexandra si-a castigat primul serviciu din setul al doilea (1-3) si a obtinut doua sanse de break in urmatorul game. Cu un retur foarte bun si un serviciu pe masura, Alexandra Dulgheru egaleaza la 3.

Pironkova face un nou break (5-3) si serveste pentru meci, dar romanca revine excelent, reuseste rebreak-ul, isi castiga serviciul la 0 si egaleaza la 5. Decisa sa puna capat meciului, Alexandra reuseste un break alb, isi castiga serviciul si se califica in semifinalele de la Varsovia dupa un meci de 2 ore.

Campioana en-titre de la turneul polonez, romanca o va intalni in faza urmatoare pe chinezoaica de 28 de ani, Na Li, cea care s-a calificat lejer in penultimul act al competitiei, dupa 6-2, 6-1 in fata italiencei Sara Errani.

Pentru accederea in semifinalele de la Varsovia, Dulgheru va primi 200 de puncte WTA si un cec in valoare de 28.100 dolari.

Alexandra Dulgheru este detinatoarea titlului la Varsovia. In 2009, romanca a avut o prestatie excelenta. Aflata la primul sau turneu WTA, Alexandra, venita din calificari, a invins-o in finala pe Alona Bondarenko (Ucraina), cu 7-6(3), 3-6, 6-0.

Statistica partidei Alexandra Dulgheru (Romania) - Tsvetana Pironkova (Bulgaria) 6-4, 7-5

Asi: 1 - 3

Duble greseli: 1 - 3

Puncte pe primul serviciu: 33/50 (66%) - 24/38 (63%)

Puncte pe al doilea serviciu: 12/20 (60%) - 18/43 (42%)

Mingi de break salvate: 5/7 (71%) - 13/17 (76%)

Puncte castigate pe retur(1): 14/38 (37%) - 17/50 (34%)

Puncte castigate pe retur(2): 25/43 (58%) - 8/20 (40%)

Mingi de break castigate: 4/17 (24%) - 2/7 (29%)

Total puncte castigate pe serviciu: 45/70 (64%) - 42/81 (52%)

Total puncte castigate pe retur: 39/81 (48%) - 25/70 (36%)