Alexandra Dulgheru si-a respectat statutul de campioana en-titre si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Varsovia, invingand-o pe elvetianca Timea Bacsinszky, scor 6-2, 6-4, intr-un meci in care au fost inregistrate noua break-uri.

Elvetianca, numarul 44 WTA a avut sansa de break in debutul meciului. Dulgheru a egalat la 40, dar Bacsinszky a obtinut avantajul si i-a luat serviciul romancei. Raspunsul Alexandrei a venit prompt, ea reusind un rebreak alb. Un retur bun al elvetiencei ii ofera doua sanse de break in game-ul al treilea al meciului. Dulgheru a reusit sa egaleze la 40, a mai salvat o minge de break si si-a castigat pentru prima data in acest meci serviciul. Alexandra a facut un nou break in game-ul al saselea si s-a desprins la 5-2. Bacsinszky a cedat in finalul setului, Alexandra incheiand cu 6-2.

Dulgheru (numarul 32 WTA) a inceput bine setul al doilea, luandu-i de doua ori serviciul adversarei si desprinzandu-se la patru game-uri: 4-0. Elvetianca a revenit in meci, a facut break (4-1), pentru ca in urmatorul game sa anuleze patru sanse de break. La 5-3, Alexandra servea pentru meci, dar elvetianca a facut un nou break. Alexandra Dulgheru a reusit sa puna insa capat meciului dupa o ora si jumatate de joc, printr-un nou break (6-4).

Dupa aceasta victorie, Dulgheru conduce cu 2-0 in intalnirile directe cu Timea Bacsinszky, prima data castigand in fata elvetiencei in semifinalele de anul trecut de la Saint-Malo (6-4, 6-2).

UPDATE: In sferturile de finala de la Varsovia Alexandra Dulgheru o va intalni pe Tsvetana Pironkova (Bulgaria), cea care a eliminat-o MIERCURI in optimi pe Elena Dementieva (Rusia), scor 7-5, 4-6, 6-4. Dulgheru a invins-o si ea pe Dementieva in urma cu o saptamana, in turul doi de la Madrid.

Statistica meciului Alexandra Dulgheru (Romania) - Timea Bacsinszky (Elvetia) 6-2, 6-4

Asi: 0 - 2

Duble Greseli: 0 - 5

Puncte castigate pe primul serviciu: 24/44 (55%) - 15/35 (43%)

Puncte castigate pe serviciul al doilea: 13/25 (52%) - 13/28 (46%)

Mingi de break salvate: 7/8 (70%) - 5/11 (45%)

Puncte castigate pe retur(1): 20/35 (57%) - 20/44 (45%)

Puncte castigate pe retur(2): 15/28 (54%) - 12/25 (48%)

Mingi de break castigate: 6/11 (55%) - 3/10 (30%)

Total puncte castigate pe serviciu: 37/69 (54%) - 28/63 (44%)

Total puncte castigate pe retur: 35/63 (56%) - 32/692 (46%)