Victor Hanescu s-a calificat, marti, in turul al doilea al turneului Masters de la Madrid, dupa ce oponentul sau, rusul Igor Andreev, a abandonat meciul. Andreev s-a impus in primul set cu 6-3, iar in momentul in care s-a retras Hanescu era la conducere in setul al doilea, cu 6-5.

Pentru accederea in runda secunda a turneului de pe zgura de la Madrid, Victor Hanescu va primi 45 de puncte ATP si un cec in valoare de 17.500 euro.

In faza urmatoare, romanul il va intalni pe castigatorul din partida ce-i are ca adversari pe americanul Sam Querrey si spaniolul venit din calificari, Daniel Munioz-De La Nava. Sam Querrey a castigat saptamana trecuta Openul din Serbia, salvand o minge de meci in fata conationalului sau, John Isner.

Statistica partidei Victor Hanescu (Romania) - Igor Andreev (Rusia) 3-6, 6-5 -abandon Andreev:

Asi: 4 - 7

Duble greseli: 2 - 0

Puncte pe primul serviciu: 32/48 (67%) - 23/29 (79%)

Puncte pe serviciul al doilea: 8/19 (42%) - 16/32 (50%)

Mingi de break salvate: 1/4 (25%) - 2/4 (50%)

Puncte castigate pe retur(1): 6/29 (21%) - 16/48 (33%)

Puncte castigate pe retur(2): 16/32 (50%) - 11/19 (58%)

Mingi de break castigate: 2/4 (50%) - 3/4 (75%)

Total puncte castigate pe serviciu: 40/67 (60%) - 39/61 (64%)

Total puncte castigate pe retur: 22/61 (36%) - 27/67 (40%)