Sorana Cirstea a fost eliminata in primul tur al Mastersului de la Madrid, dupa ce a fost invinsa in trei seturi de italianca Flavia Penetta, scor 6-1, 1-6, 6-1. Singura romanca ramasa in competitia feminina la simplu este Alexandra Dulgheru, cea care s-a calificat in turul al doilea dupa abandonul unguroaicei Melinda Czink.

In primul set, Sorana Cirstea a avut o minge de break la 1-1, dar Penetta a reusit sa-si castige serviciul si sa se distanteze imediat, reusind doua break-uri consecutive. Favorita numarul 14 a turneului, Penetta a incheiat primul set cu 6-1, dupa 25 de minute.

In setul al doilea, romanca a reusit sa faca break in game-ul al doilea, dar a ratat sansa de a se distanta la 3-0 deoarece Penetta a reusit rebreak-ul si a egalat la 2. Doua break-uri consecutive i-au asigurat, insa, romancei setul al doilea.

In setul decisiv, Penetta i-a luat serviciul Soranei si s-a distantat la 3-0. Cirstea a castigat un singur game in setul al treilea si a parasit turneul de la Madrid.

Pentru prezenta in primul tur, Sorana Cirstea va primi 5 puncte WTA si un cec in valoare de 7.825 euro.

Alexandra Dulgheru s-a calificat in turul al doilea al turneului dupa ce adversara sa, unguroaica Melinda Czink a abandonat la scorul de 6-1 pentru romanca. In faza urmatoare, Dulgheru va avea o misiune dificila, romanca intalnind-o pe favorita numarul sase a turneului, rusoaica Elena Dementieva.