Romanca Alexandra Dulgheru a ratat accederea in sferturile de finala ale turneului de tenis de la Stuttgart, fiind invinsa in trei seturi de favorita a saptea a turneului, australianca Samantha Stosur, scor 3-6, 6-0, 6-2.

Alexandra a reusit sa se impuna in primul set cu 6-3, dar australianca si-a confirmat statutul de favorita in setul urmator, necedand vreun ghem (6-0). In setul decisiv Stosur s-a impus clar (6-2) si a obtinut calificarea in sferturi, acolo unde va da piept cu Na Li (China), sportiva ce a eliminat-o pe rusoaica Svetlana Kuznetsova, cap de serie numarul 3.

Pentru aceasta performanta, Alexandra Dulgheru va primi un cec in valoare de 8.590 de dolari si 60 de puncte WTA.

Statistica partidei Alexandra Dulgheru (Romania) - Samantha Stosur (Australia) 6-3, 0-6, 2-6

Durata: 01:42:00

Asi: 0 - 4

Puncte castigate pe primul serviciu: 24/50 (48%) - 35/50 (70%)

Puncte castigate pe serviciul al doilea: 8/17 (47%) - 14/32 (44%)

Mingi de break salvate: 2/8 (25%) - 6/9 (67%)

Mingi castigate pe retur (1): 15/50 (30%) - 26/50 (52%)

Mingi castigate pe retur (2): 18/32 (56%) - 9/17 (53%)

Mingi de break castigate: 3/9 (33%) - 6/8 (75%)

Total puncte castigate pe serviciu: 32/67 (48%) - 49/82(60%)

Total puncte castigate pe retur: 33/82 (40%) - 35/67 (52%)