Nadal-Ferrer si Djokovic-Verdasco, semifinalele de la Monte Carlo

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Vineri, 16 aprilie 2010, 18:26 Sport | Tenis

Nadal, in semifinale la Monte Carlo
Rafael Nadal a ajuns la 30 de victorii consecutive la Mastersul de la Monte Carlo, dupa ce l-a invins in doua seturi pe compatriotul sau, Juan Carlos Ferrero, scor 6-4, 6-2. Cap de serie numarul 2, Rafa va intalni in semifinale un alt spaniol, pe David Ferrer. Favoritul de la Monte Carlo, Novak Djokovic l-a dominat clar pe David Nalbandian (6-2, 6-3), calificandu-se si el in semifinale.

Nadal - Ferrero 6-4, 6-2

Dupa o jumatate de ora de joc, meciul dintre Nadal si Ferrero a fost suspendat din cauza vantului puternic si a ploii, la scorul de 3-2 pentru Ferrero. La reluarea partidei, Nadal a obtinut break-ul la 4-4, ceea ce l-a ajutat sa-si treaca in cont primul set. Setul secund a inceput cu un nou break al numarului trei mondial, Nadal reusind din nou sa-i ia serviciul adversarului in game-ul al cincilea al setului secund.

In semifinale, Rafa va infrunta un alt compatriot: David Ferrer

Djokovic - Nalbandian 6-2, 6-3

Favoritul numarul 1 de la Monte Carlo, Novak Djokovic a inceput meciul din sferturi cu un break la 0, ajutat fiind si de patru greseli consecutive ale argentinianului David Nalbandian. Sarbul s-a desprins la 3-0, insa adversarul sau a reusit sa-i ia serviciul si sa se apropie la un singur game: 3-2. Acestea aveau sa fie si singurele game-uri castigate de argentinian in primul set, Nole castigand urmatoarele trei game-uri si impunandu-se cu 6-2. In setul secund, Nalbandian a refuzat sa se predea, tinandu-i piept sarbului Djokovic, dar a clacat fizic in cele din urma, cedand si al doilea set cu 6-3.

In faza urmatoare, Djokovic il va intalni pe Fernando Verdasco.

Rezultate Monte Carlo Masters, sferturi de finala:

[11] David Ferrer (Spania) - Philipp Kohlschreiber (Germania) 7-5, 7-6(1)

[2] Rafael Nadal (Spania) - [9] Juan Carlos Ferrero (Spania) 6-4, 6-2

[1] Novak Djokovic (Serbia) - David Nalbandian (Argentina) 6-2, 6-3

[6] Fernando Verdasco (Spania) - Albert Montanes (Spania) 6-3, 6-7(4), 6-0

Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.