Alexandra Dulgheru a revenit de la 0-1 la seturi si s-a calificat in semifinalele turneului de la Barcelona, dupa ce a invins-o in trei seturi pe jucatoarea spaniola Arantxa Parra Santonja, scor 5-7, 6-2, 6-4, intr-un meci incrancenat ce s-a intins pe durata a doua ore si 24 de minute.

Alexandra Dulgheru i-a luat serviciul adversarei sale in primul set, dar jucatoarea spaniola a obtinut doua break-uri si s-a impus cu 7-5. Romanca a reusit sa castige al doilea set cu 6-2 si a impins meciul in setul decisiv.

Cele doua jucatoare si-au castigat fiecare game-ul pana la 3-3, atunci cand Dulgheru a reusit sa-i ia serviciul adversarei si sa se desprinda la 5-3. Alexandra a incheiat meciul cu un game alb si a obtinut calificarea in semifinale, acolo unde o va intalni pe italianca Roberta Vinci.

Alexandra Dulgheru este singura romanca ramasa in competitia de simplu de la Barcelona, dupa ce Simona Halep si Sorana Cirstea au parasit turneul in primul, respectiv al doilea tur.