Rafael Nadal l-a "masacrat" si pe cel de-al doilea sau adversar de la turneul din Monte Carlo. Cap de serie numarul 2, spaniolul l-a invins in doar 54 de minute pe germanul Michael Berrer, scor 6-0, 6-1. Cvintuplu campion la Monte Carlo, Nadal s-a calificat in sferturi pierzand un singur game in fiecare din precedentele doua meciuri.

Dupa ce l-a invins, miercuri, pe olandezul Thiemo de Bakker (6-1, 6-0), Rafael Nadal si-a aratat suprematia pe zgura, trecand in optimi de Michael Berrer (numarul 51 ATP), scor 6-0, 6-1. Spaniolul a cedat doar 18 puncte in duelul cu adversarul sau de joi, germanul reusind sa-si castige un singur serviciu, in game-ul al 12-lea al partidei.

UPDATE: In sferturi, Rafael Nadal il va intalni pe compatriotul sau, Juan Carlos Ferrero, cel care l-a invins pe francezul Jo-Wilfred Tsonga dupa un duel de doua ore si 14 minute, scor 6-1, 3-6, 7-5.