Sorana Cirstea a trecut primul test la turneul de la Marbella (Spania), invingand-o in prima runda pe favorita numarul sase, rusoaica Maria Kirilenko. Ajunsa pana in semifinale in editia de anul trecut, romanca s-a impus in trei seturi, cu scorul de 4-6, 7-6(2), 6-4. In optimi, Cirstea se va intalni cu o compatrioata: Simona Halep.

Dupa o partida extrem de stransa, Cirstea a reusit sa castige pentru a doua oara in fata rusoaicei de 23 de ani, dupa victoria obtinuta in 2008, la S-Hertogenbosch (Olanda). Romanca i-a luat serviciul adversarei in game-ul al treilea, dar nu a putut sa-si tina serviciul si i-a permis rusoaicei sa isi treaca in cont primul set dupa un nou break.

In setul urmator, Kirilenko a salvat o minge de set si a dus actul secund in tie-break, acolo unde Cirstea s-a impus la 2. In setul decisiv, romanca a avut sapte mingi de break, reusind sa transforme patru dintre acestea.

In turul urmator, Sorana se va intalni cu Simona Halep, jucatoare ce s-a calificat in optimi dupa ce a trecut in doua seturi de sportiva ceha Iveta Benesova, cu scorul de 6-4, 6-1.

Ioana Raluca Olaru, prezenta si ea pe tabloul principal de la Marbella, nu a reusit sa treaca de slovena Polona Hercog, fiind eliminata in doua seturi (3-6, 4-6).

Ultima romanca ce intra in competitia de la simplu, Alexandra Dulgheru o va intalni in runda inaugurala pe favorita numarul 3 si proaspat castigatoare la Miami, belgianca Kim Clijsters.

La dublu, perechea Sophie Lefevre (Franta)/ Monica Niculescu (Romania) a castigat in fata cuplului Kristina Barrois (Germania)/ Ioana Raluca Olaru (Romania), cu scorul de 6-3, 4-6, 10-7.