Hanescu nu a reusit nici de aceasta data surpriza in fata liderului mondial Roger Federer, totusi romanul i-a "smuls" un set elvetianului in turul doi la Indian Wells (6-3, 6-7(5), 6-1). E pentru prima oara cand Hanescu castiga un set intr-un meci cu Federer. La finalul partidei cu Victor, elvetianul a primit premiul fanilor pentru Jucatorul Anului 2009 in circuitul ATP.

"As vrea sa le multumesc fanilor ca m-au votat", a spus Federer, preferatul iubitorilor de tenis din ultimii sapte ani, potrivit bnpparibasopen.org. "Sunteti incredibili", a adaugat emotionat Roger. "Va multumesc. Datorita voua merita sa calatoresc in toate locurile din lumea asta din ianuarie pana in noiembrie". Imediat dupa meciul cu Hanescu, organizatorii i-au pregatit lui Federer un filmulet cu momente speciale din cariera sa.

Hanescu a reusit sa-i ia serviciul lui Federer in setul al doilea, dupa a sasea minge de break si a trecut la conducere cu 4-2. Elvetianul a reusit break-ul dupa trei game-uri, dar romanul a dus meciul pana in tie-break, acolo unde s-a si impus la 5 dupa ce numarul unu mondial a trimis un vole in fileu.

Revenit dupa o pauza cauzata de o afectiune la plamani, Federer a castigat primele trei game-uri ale setului al treilea si s-a instalat lejer la conducere cu 5-1. A servit pentru meci si dupa un game alb si-a obtinut biletul pentru turul al treilea, acolo unde il va il va intalni pe cipriotul Marco Baghdatis, pe care l-a invins de fiecare data in cele sase intalniri.

Dupa eliminarea lui Hanescu din turul al doilea, Romania nu mai are reprezentanti pe tablourile principale de la Indian Wells.