Roger Federer s-a calificat in finala turneului de la Australian Open dupa ce l-a invins de-o maniera categorica, scor 6-2, 6-3, 6-2 pe Jo-Wilfried Tsonga. In ultimul act, elvetianul va da piept cu Andy Murray.

Semifinala dintre Federer si Tsonga ar fi trebuit sa fie (cel putin pe hartie) una echilibrata, dar numarul unu mondial a contrazis toate planurile cu o adevarata reprezentatie de tenis.

Disputa de pe Rod Laver Arena nu a fost nici macar un moment echilibrata, Federer realizand break-ul la scorul de 2-1 in favoarea sa, in debutul partidei. Dupa doar 30 de minute, Fedex se impunea cu 6-2.

Dominatia continua si in setul al doilea, Roger bifeaza break-ul la 3-2, iar setul avea sa fie castigat dupa 31 de minute cu 6-3.

Francezul incearca toate modalitatile posibile pentru a-l bloca pe liderul mondial, dar nici macar iesirile repetate la fileu nu dau rod. Inevitabilul se produce dupa alte 27 de minute, iar Federer se impune cu un categoric 6-2.

Dupa numai 88 de minute, Federer castiga disputa cu Tsonga, francezul bifand doar sapte game-uri in toata partida. Roger il va intalni pe Andy Murray in finala de la Australian Open, confruntarea urmand sa aiba loc, duminica, de la 10:30 (ora Romaniei) pe Rod Laver Arena.

Murray conduce cu 6-4 in intalnirile directe cu Federer, iar in cazul in care va castiga turneul de la Australian Open britanicul va urca pe locul doi mondial (in caz contrar se va clasa pe 3).

Federer incearca sa obtina al patrulea titlu la Australian Open, performanta reusita de Andre Agassi.

"Intotdeauna trebuie sa joci bine si trebuie sa tii cont si de cum evolueza adversarul. Astazi am jucat exact cum mi-am dorit, mi-a iesit aproape totul. Tsonga are un stil atletic, un stil agresiv. Cred ca azi a fost mai mult obosit mental decat fizic. Care e secretul meu? Este doar talent, stau pe canapea, nici macar nu ma pregatesc", a declarat glumind Roger Federer.