Roger Federer s-a calificat in seminalele de la Australian Open dupa ce l-a invins pe Nikolay Davydenko in patru seturi. A fost 2-6, 6-3, 6-0 si 7-5 pentru liderul mondial, elvetianul bifand astfel a 23-a semifinala consecutiva la un turneu de Mare Slam.

Invins de o maniera categorica in ultimele partide de catre Davydenko, Federer era constient de faptul ca va avea nevoie de o zi de gratie pentru a-l depasi pe rus.

Din pacate pentru numarul unu mondial, partida a inceput foarte rau, Federer fiind de nerecunoscut. Nikolay a impus ritmul disputei si a castigat fara probleme primul set cu 6-2, dupa 34 de minute.

Roger continua sa fie ezitant si in setul doi, atunci cand Davydenko face break, iar scorul devine 3-1 pentru el. De aici a inceput insa sa se puna in miscare masina elvetiana de tenis, Federer urmand sa se impuna cu 6-3 dupa 41 de minute.

Reprezentatia liderului mondial avea sa atinga apogeul in setul al treilea, unul in care Roger s-a impus cu un incredibil 6-0 (dupa 24 de minute), Nikolay fiind efectiv coplesit de jocul adversarului.

Echilibrul a reaparut in setul al patrulea, unul intens disputat. Schimburile de mingi dintre cei doi au ridicat arena Rod Laver in picioare, Roger si Nikolay aratand ca sunt doi dintre cei mai in forma jucatori ai tenisului mondial.

La scorul de 5-4, pe propriul serviciu, Roger are minge de meci, dar Davydenko refuza "sa moara", bifand pana la urma break-ul. Avea sa fie insa doar un simplu foc de paie, elvetianul impunandu-se cu 7-5 dupa 57 de minute de joc.

In urma acestui succes, Federer a ajuns la cea de-a 23-a semifinala consecutiva la un turneu de Mare Slam, elvetianul fiind de neoprit.

Roger Federer - Nikolay Davydenko 2-6, 6-3, 6-0, 7-5

"Am stiut ca trece prin unele faze in timpul jocului (Nr. Davydenko), dar este un jucator foarte incomod. Am inceput rau in primul set, m-a deranjat putin si soarele, dar pana la urma sunt fericit pentru victorie. Nu am folosit niciodata pauzele de vestiar pe care ti le permite regulamentul, dar acum am simtit nevoia. Am avut destul noroc astazi, dar cred ca am avut si momente in care am evoluat foarte bine. Nu ma intereseaza prea mult cu cine voi juca in semifinale, la acest nivel toti sunt foarte buni" - Roger Federer imediat dupa victoria cu Davydenko.