Nikolay Davydenko a avut nevoie de cinci seturi pentru a trece de Fernando Verdasco, favoritul numarul sase impunandu-se cu 6-3 in decisiv. In sferturi a ajuns si Novak Djokovic, sarbul depasindu-l in doar trei seturi pe Lukasz Kubot (6-1, 6-2, 7-5).

Nikolay Davidenko - Fernando Verdasco 6-2, 7-5, 4-6, 6-7(5), 6-3

Davydenko si Verdasco au oferit un spectacol deosebit in cinci seturi, partida avand de toate, inclusiv o intoarcere spectaculoasa pe tabela de scor.

Rusul a inceput in forta disputa, castigand primele doua seturi fara foarte mari probleme (6-2 dupa 43 de minute si 7-5 dupa 50 de minute). Nikolay parea pregatit sa-l trimita acasa pe iberic in doar trei seturi.

Verdasco insa da primele semne de revenire, iar spaniolul (gratie unui joc ofensiv) se impune cu 6-4 (dupa 43 de minute) si 7-6 (la 5) in urmatoarele doua seturi, scorul devenind egal la doi.

Davydenko si Verdasco au avut nevoie de un al cincilea set pentru a fi stabilit invingatorul, rusul castigand pana la urma cu 6-3 dupa 45 de minute.

Novak Djokovic - Lucasz Kubot 6-1, 6-2, 7-5

Djokovic nu s-a intrebuintat prea mult pentru a-l depasi pe polonezul Kubot, sarbul etaland un joc spectaculos si foarte eficient.

Novak s-a impus dupa doar 28 de minute in primul set, scor 6-1, iar dupa alte 33 de minute castigase si setul doi cu 6-2. Favoritul numarul trei a obtinut calificarea in sferturile de finala dupa ce a castigat cu 7-5 setul cu numarul trei. Kubot a parut coplesit de importanta partidei si de faptul a ajuns printre cei mai buni 16 jucatori de la Australian Open.

Jo Wilfried Tsonga - Nicolas Almagro 6-3, 6-4, 4-6, 6-7(6), 9-7

Roger Federer - Lleyton Hewitt 6-2, 6-3, 6-4