Rafael Nadal s-a calificat in sferturile de finala de la Australian Open dupa ce l-a invins in patru seturi, scor 6-4, 4-6, 6-4, 6-4, pe Ivo Karlovic, din Croatia. In aceeasi faza a competitiei a ajuns si Andy Murray, britanicul depasindu-l pe americanul John Isner. Nadal si Murray se vor duela pentru un loc in semifinale, partida dintre cei doi fiind asteptata cu mare interes la Antipozi.

Pentru a ajunge printre cei mai buni opt jucatori de la Australian Open, Nadal trebuia sa treaca de uriasul Karlovic, unul dintre jucatorii cu cel mai puternic serviciu din circuitul masculin.

Cu un joc mai mult inteligent decat spectaculos, ibericul a reusit sa castige primul set dupa numai 36 de minute, scor 6-4. Ivo are o tresarire de orgoliu, iar setul doi ii apartine cu acelasi scor, 6-4 (dupa 41 de minute).

Tinut in meci doar de propriul serviciu, Karlovic a inceput sa cedeze putin cate putin initiativa disputei, Nadal trecandu-si in cont victoria dupa doua seturi identice, 6-4, 6-4 (primul cucerit dupa 38 de minute, iar al doilea dupa 41 de minute).

Demn de mentionat este faptul ca cel mai puternic serviciu expediat de croat a masurat nu mai putin de 222 de km/h.

Rafael Nadal - Ivo Karlovic 6-4, 4-6, 6-4, 6-4

In sferturile de finala s-a calificat si Andy Murray, al cincilea favorit de la AO. Britanicul a trecut de americanul John Isner in doar trei seturi, Andy dominand in mare parte disputa. A fost 7-6 (4) (dupa 59 de minute), 6-3 (dupa 42 de minute) si 6-2 (dupa 31 de minute) pentru Murray.

Andy Murray - John Isner 7-6(4), 6-3, 6-2

Juan Martin Del Potro (favorit numarul 4), ultimul invingator de la US Open, a fost eliminat de Marin Cilic, croatul dovedindu-se mai inspirat decat argentinianul. Dupa o partida marator de peste patru ore si jumatate, Cilic a bifat prima victorie din cariera impotriva lui Del Potro, tocmai cel care-l eliminase in urma cu an de zile de la Australian Open (tot in optimi de finala).

Marin Cilic - Juan Martin Del Potro 5-7, 6-4, 7-5, 5-7, 6-3

Andy Roddick - Fernando Gonzalez 6-3, 3-6, 4-6, 7-5, 6-2