Soarana Cirstea s-a oprit in turul al doilea la turneul de Mare Slem Australian Open. Pentru prima data aflata in aceasta faza a competitiei de la Melbourne Park, romanca a pierdut in doua seturi in fata favoritei numarul 27, rusoaica Alisa Kleybanova, scor 4-6, 3-6.

Cirstea, numarul 44 in ierarhia mondiala, a promis multe in primul game reusind sa-i ia serviciul adversarei. Rusoaica a "reintrat" in meci in game-ul urmator, reusind rebreak-ul. De aici, Kleybanova a preluat conducerea si a servit pentru set la 5-3. Cirstea a reusit insa sa amane "verdictul" primului set si a facut break. Ca si in debutul partidei, rusoaica a reusit rebreak-ul si si-a adjudecat setul.

In setul secund, la 3-1 in defavoarea sa, Cirstea a fost aproape de a realiza break-ul, insa o decizie a arbitrului a demoralizat-o pe romanca, aceasta ratand sansa de a-i lua serviciul adversarei. Rusoaica a reusit sa se desprinda de la 4-3, castigand meciul si calificandu-se in turul al treilea.

Pentru aceasta performanta, Cirstea va primi 100 puncte WTA si 31.500 dolari.

Cu eliminarea Soranei Cirstea, Romania ramane fara reprezentanti pe tabloul de simplu la feminin. Pe tabloul masculin simplu, singurul nume romanesc este al lui Victor Hanescu, cel care il va intalni joi in turul secund pe numarul unu mondial, Roger Federer.