Rafael Nadal s-a calificat in turul doi al turneului de la Australian Open dupa ce l-a invins pe australianul Peter Luczak in trei seturi. Debutul de meci a fost unul destul de slab pentru iberic, dar Rafa si-a revenit putin cate putin. A fost 7-6 (0), 6-1, 6-4 pentru numarul doi mondial.

Primul set al confruntarii a fost si cel mai frumos, echilibrul dominand disputa. Nadal a fost usor nehotarat pe propriul serviciu, iar australianul a bifat break-ul la scorul de 4-4. A fost cel mai greu moment al meciului pentru iberic, Luczak servind pentru castigarea primului set.

Nadal a facut insa rebreak-ul, iar totul s-a hotarat intr-un tie-break castigat de spaniol cu un categoric 7-0. A fost un set care a durat nu mai putin de o ora si 19 minute.

Urmatoarele doua seturi au fost insa la discretia numarului doi mondial, Nadal impunandu-se cu 6-1 (a jucat exact si foarte agresiv) si 6-4 (a dat senzatia ca nu prea a mai fortat).

Rafa merge in turul doi dupa o partida in care a avut emotii doar la inceput, in primul set.

"M-am agatat de fiecare punct, Luczak a avut un inceput foarte bun de meci, a evoluat agresiv. Am reusit sa imi revin, iar pana la urma totul a fost perfect", a declarat Rafael Nadal.