Rafael Nadal a inceput incredibil finala cu Nikolay Davydenko, numarul doi mondial castigand primul set cu un 6-0 greu de imaginat. Partida parea ca se duce catre o victorie clara a unui iberic pe val. Nu avea insa sa fie asa, Davydenko reusind sa salveze doua mingi de meci, moment din care meciul a luat alta turnura. Rusul a preluat incet fraiele partidei, impunandu-se in cele din urma dupa ce a castigat cu 7-6 (8) si 6-4 urmatoarele doua seturi.

Finala de la Doha a inceput halucinant pentru Davydenko, rusul pierzand pe nerasuflate primul set cu un dureros 6-0! Nadal zbura practic pe tot terenul, iar soarta finalei parea una jucata dupa doar primul ei set.

"Masina de returnat" Nikolay incepe sa se incalzeasca mai greu in setul doi, asemeni unui diesel, iar executiile rusului incep sa fie dintre cele care l-au trimis acasa pe Roger Federer in semifinale. Cu o precizie mai degraba elvetiana decat ruseasca, Davydenko aduna punct dupa punct, reusind sa se tina aproape de numarul doi mondial.

Momentul culminant al partidei se petrece in tie-break-ul setului doi, atunci cand Rafa iroseste cu seninatate doua mingi de meci. Se termina 10-8 pentru numarul sase mondial, iar finala intra in setul decisiv.

Ultimul set avea sa fie unul foarte interesant, Nadal conduce cu 3-1, Davydenko revine si egaleaza la trei, iar fiecare castiga cate un game pe propriul serviciu. Cu o concentrare superioara si cu o acuratete mai mare a loviturilor, Nikolay isi trece in cont urmatoarele doua jocuri si implicit trofeul turneului de la Doha.

Dupa o finala epuizanta si cu multe momente de tenis total, Davydenko il invinge pe Nadal (0-6, 7-6(8), 6-4) si bifeaza (dupa Turneul Campionilor) inca doua victorii in fata celor mai buni doi jucatori din lume - Federer si Nadal.