Argentinianul Juan Martin del Potro s-a impus, marti, in cel de-al doilea meci al Grupei A in Turneul Campionilor de la Londra, in fata spaniolului Fernando Verdasco, scor 6-4 3-6 7-6 (7-1). Prin aceasta victorie Juan Martin Del Potro a reintrat in cursa pentru calificarea in semifinale, dar va trebui sa-l invinga in ultimul meci pe liderul mondial, Roger Federer.

Dupa ce duminica i-a dat batai de cap numarului unu mondial, Fernando Verdasco a avut probleme si a intrat mai greu in meciul cu Juan Martin Del Potro. La 1-1, spaniolul i-a facut un cadou lui Del Potro, iar argentinianul nu s-a gandit de doua ori inainte sa faca primul break: 2-1. Del Potro nu a intampinat prea multe probleme si si-a adjudecat primul set cu 6-4.

Verdasco "se aduna" in setul secund si reuseste sa darame "Turnul din Tandil" cu un break in game-ul al 8-lea al setului secund, dupa o serie de stangacii ale argentinianului. Spaniolul seveste pentru a duce meciul in decisiv, iar Del Potro se preda in fata lui Verdasco (3-6).

In setul decisiv, Del Potro reuseste primul break la 3-2 si pare decis sa incheie socotelile cu Verdasco. Del Potro conduce cu 5-3, dar spaniolul isi mentine sperantele vii cu un break (5-4). Verdasco egaleaza, iar soarta meciului s-a decis la tie-break, acolo unde Del Potro a dominat clar (7-1).

Clasament Grupa A:

1. Roger Federer 1-0

2. Andy Murray 1-0

3. Juan Martin Del Potro 1-1

4. Fernando Verdasco 0-2

Celalalt meci din Grupa A se va disputa la ora 22:45, intre Roger Federer si Andy Murray (sport.ro in direct).