Novak Djokovic a castigat turneul Masters de la Paris (cu premii totale in valoare de 2.75 de milioane de euro) dupa ce l-a depasit in finala pe francezul Gael Monfils. A fost 6-2, 5-7, 7-6 (3) in favoarea sarbului.

Novak a inceput in forta partida, iar dupa cateva minute numarul trei mondial conducea deja cu 3-1. Cu break reusit si cu un joc foarte precis, Djokovic a castigat primul set al finalei cu un destul de clar 6-2.

Suprematia sarbului a continuat si in al doiea set, Novak reusind cateva executii de mare campion (a realizat un lob de mare efect care l-a ridiculizat practic pe Gael).

Impulsionat de publicul cald de la Paris, Monfils castiga pe serviciul lui Djokovic, iar finala avea sa fie relansata. Gael se impune cu 7-5 si duce finala in decisiv.

Ultimul set a fost unul superb, ambii jucatori pierzand cu mare usurinta pe propriul serviciu.

S-a ajuns in tie-break, acolo unde sarbul a fost mai puternic si s-a impus cu 7-3.

In urma victoriei de la Paris, Djokovic a fost recompensat cu 1000 de puncte ATP si cu un cec de 450.000 de euro, in timp ce Monfils a primit 600 de puncte APT si 212.500 euro.

"A fost un meci foarte, foarte greu, pentru ca Gael este imprevizibil. A lovit foarte bine mingea şi, mai ales, a avut un serviciu excelent. Totusi, am reuşit sa fac un joc foarte bun, chiar daca el a revenit in setul doi cu ajutorul publicului" - Novak Djokovic.